Koronavírus na Slovensku priniesol veľkú zmenu trhu práce, tvrdí šéfka asociácie personálnych agentúr

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Home office, práca z domu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pandémia ochorenia COVID-19 za niekoľko mesiacov úplne zmenila nastavenia slovenského trhu práce. Ľudia viac pracujú z domu, flexibilnejšie, a bolo by žiaduce, aby na tieto zmeny reagoval aj Zákonník práce.

V Podnikateľskom podcaste od A po ZZZ to povedala prezidentka Asociácie personálnych agentúr na Slovensku (APAS) a generálna manažérka spoločnosti Manpower Zuzana Rumiz. V tlačovej správe o tom informovala tlačová hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová.

Veľká transformácia pracovného trhu

„Veľa zamestnancov i zamestnávateľov preferuje prácu z domu, rovnako aj flexibilný pracovný čas a úväzky. Firmy nechávajú doma zamestnancov cielene, aby sa obmedzili ich kontakty. Okrem toho sa začínajú zameriavať na ľudí s určitými zručnosťami,“ zdôraznila Rumiz.

Vidí v tom veľkú transformáciu pracovného trhu. Firmy aktuálne hľadajú dátových analytikov či špecialistov na kybernetickú bezpečnosť. Dôležité sú podľa Rumiz aj mäkké zručnosti ako schopnosť spolupráce v tíme, empatia, komunikačné schopnosti.

Zmeny na pracovnom trhu postupujú veľmi rýchlo a preto by bolo podľa šéfky APAS vhodné, keby na ne reagoval aj Zákonník práce.

„Novela Zákonníka práce by bola veľmi vhodná, najmä v súvislosti s reakciou na aktuálny vývoj na trhu práce. Mala by sa týkať predovšetkým úpravy pracovných úväzkov a za dôležité pre zamestnávateľov považujem aj zníženie odvodovej zaťaženosti,“ konštatovala prezidentka APAS a generálna manažérka spoločnosti Manpower.

Situácia na trhu je lepšia

Súvisí to aj s tým, že slovenský pracovný trh sa zotavuje veľmi pomaly zo šoku, ktorý spôsobilo „vypnutie“ ekonomiky v druhom štvrťroku tohto roka z dôvodu zastavenia šírenia pandémie koronavírusu.

„Situácia na trhu práce je už lepšia ako v treťom štvrťroku, ale ani zďaleka to nedosahuje vlaňajšiu úroveň,“ upozornila Rumiz. Firmy podľa nej nie sú naladené príliš optimisticky. Ich očakávania pre posledný štvrťrok tohto roka podľa Manpower indexu trhu práce sú utlmené.

„Desatina z nich očakáva, že bude v poslednom štvrťroku naberať nových zamestnancov, avšak 11 % firiem predpokladá prepúšťanie do konca roka,“ upozornila Rumiz.

Z regionálneho hľadiska je na tom najlepšie Bratislavský kraj. „Bratislava je viac zameraná na zdieľané služby, ktorých je na jej území viacero, veľa technologických a IT firiem. Na ne má pandémia podstatne menší dosah,“ vysvetlila Rumiz, podľa ktorej sú na tom v súčasnosti najhoršie priemyselné odvetvia a cestovný ruch s gastrosektorom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miriam Filová ŠpánikováZuzana Rumiz