BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Konkurzné konanie na majetok stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a.s. (Váhostav) sa z dôvodu začatého reštrukturalizačného konania voči dlžníkovi preruší do zastavenia reštrukturalizačného konania alebo do povolenia reštrukturalizácie.
„Súd bude ďalej postupovať v zmysle ustanovenia paragrafu 16 zákona o konkurze a reštrukturalizácii po právoplatnosti uznesenia o začatí reštrukturalizačného konania,“ potvrdil pre agentúru SITA hovorca Krajského súdu Bratislava Pavol Adamčiak.
Reštruktualizáciu môže odporučiť len poverený správca
Ak súd reštrukturalizáciu dlžníka, teda odpísanie časti záväzkov, povolí, podľa zákona prerušené konkurzné konanie bezodkladne zastaví. To isté platí, ak už beží reštrukturalizačné konanie a súd začne konkurzné konanie v prípade toho istého dlžníka. Jednou z podmienok povolenia reštrukturalizácie je, aby ju odporučil poverený správca a na odporučenie boli splnené predpoklady.
Počas prerušenia konkurzného konania z dôvodu trvajúceho reštrukturalizačného konania nepôsobia účinky časti zákona o začatí konkurzného konania. Podľa nich je dlžník povinný obmedziť výkon činnosti len na bežné právne úkony. Na jeho majetok nemožno začať konanie o výkon rozhodnutia alebo exekučné konanie, pričom už začaté konania sa prerušujú.
Na majetok dlžníka nemožno pre jeho záväzok, zabezpečený zabezpečovacím právom, začať ani pokračovať vo výkone zabezpečovacieho práva s niektorými výnimkami. Konanie o zrušení spoločnosti bez likvidácie sa prerušuje.
V konkurznom konaní je ďalší veriteľ
Súd medzitým pripustil do konkurzného konania na majetok Váhostavu pristúpenie ďalšieho veriteľa – žilinskej firmy Stavebná mechanizácia, s.r.o. Vyplýva to z rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I zo 6. októbra, zverejneného v piatok v Obchodnom vestníku.
Ten istý súd začal 2. októbra reštrukturalizačné konanie voči Váhostavu na jeho návrh 26. septembra. Konkurzné konanie začal súd 16. septembra na návrh žilinskej firmy Energy Pro, s. r. o. pre pohľadávku takmer 50 tis. eur. Súd začiatkom októbra pripustil pristúpenie do konkurzného konania dvoch veriteľov – firmy Klimak, s. r. o. z Nitry a Stavea, s. r. o. zo Žiliny.
Po transformácii na súkromnú firmu začala budovať diaľničnú infraštruktúru a železničné koridory, vrátane zložitých stavieb mostov a tunelov. Spoločnosť sa zároveň začala orientovať aj na výstavbu priemyselných komplexov, budovanie infraštruktúry priemyselných parkov a ekologické stavby. Zaoberá sa aj výrobou a montážou prefabrikátov.