Podpis Vyšehradskej deklarácie z 15. februára 1991 položil základný kameň spolupráce v regióne strednej Európy počas uplynulých troch dekád vo forme Vyšehradskej štvorky (V4) ako dynamického regionálneho zoskupenia so spoločnou históriou, kultúrou a geopolitickým ukotvením.
Uviedol to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) pri príležitosti 30. výročia založenia V4.
Úspešná transformácia krajín V4
Spoločné úsilie počas prvej dekády existencie V4 vyvrcholilo podľa neho úspešnou realizáciou politickej a spoločensko-ekonomickej transformácie.
Následná spolupráca na regionálnej úrovni viedla k vzájomne podporovanej integrácii stredoeurópskych krajín do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie (EÚ).
Kollárovo stanovisko zaslal odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady SR (NR SR).
Spoločným cieľom v EÚ je podľa šéfa zákonodarného orgánu presadzovať nielen národné či regionálne záujmy v rámci V4, ale aj spoločne čeliť súčasným európskym a globálnym výzvam a hrozbám, prispievať k celoeurópskym riešeniam a napĺňať tak jej ambíciu byť rešpektovaným globálnym aktérom v medzinárodných vzťahoch.
Potreba cezhraničnej kooperácie
Predseda parlamentu podotkol, že svet sa vzhľadom na pandémiu koronavírusu ocitol v mimoriadne zložitom období.
Vzájomná ekonomická a sociálna prepojenosť krajín V4 preto dnes podľa jeho slov zvýrazňuje naliehavú potrebu úzkej cezhraničnej kooperácie a koordinácie pri hľadaní rýchlych, efektívnych a konštruktívnych riešení dôsledkov pandémie.
„Túto ťažkú krízu a ďalšie dlhodobé výzvy a hrozby, akými sú zmena globálnej klímy, pokles biodiverzity, digitalizácia, automatizácia, terorizmus, migračné tlaky či demografické zmeny, môžeme prekonať alebo im čeliť len spoločným a koordinovaným úsilím na európskej a globálnej úrovni,“ myslí si Kollár.
Rozvoj stredoeurópskeho regiónu
Jadro spoločného úsilia musí podľa neho tkvieť v záujme o pokračujúci rozvoj celého stredoeurópskeho regiónu, rýchlu obnovu hospodárstiev a zaistenie praktických potrieb občanov s cieľom prinášať hmatateľné výsledky.
V4, ktorá má výsadné postavenie v susedskej a regionálnej politike SR, predstavuje podľa neho v tomto kontexte najdôležitejšiu formu pragmatickej regionálnej spolupráce. Doplnil, že dôležitou súčasťou prehlbovania regionálnej spolupráce na úrovni V4 je jej medziparlamentný rozmer.
„Pri príležitosti 30. výročia založenia V4 deklarujem pokračovanie nášho úsilia o hlbšiu integráciu našich partnerských krajín, spoločností a národných parlamentov,“ uzavrel predseda NR SR.