BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Slovenskej kandidátke na post členky Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Elene Kohútikovej by v súboji s Belgičanom Petrom Praetom mohla pomôcť jednoduchá vec, že je žena. Praet je totiž jej jediným protikandidátom a v prípade jeho zvolenia by sa z výkonnej rady a dokonca aj celej rady guvernérov, kde sedia aj zástupcovia výkonnej rady, stali čisto pánske kluby. Jedinou ženou je tam v súčasnosti totiž Rakúšanka Gertrude Tumpel-Gugerellová, ktorú má však v máji po uplynutí jej funkčného obdobia nahradiť práve jeden z dvojice Kohútiková – Praet.
Táto skutočnosť môže Kohútikovej pomôcť uspieť napriek tomu, že pre finančné trhy je podľa agentúry Reuters na rozdiel od Praeta relatívne dosť veľkou neznámou. „Peter Praet je vysoko kvalifikovaný, slovenská kandidatúra však napĺňa dva predpoklady – ide o ženu a je z východnej Európy,“ citovala ekonóma ING Carstena Brzeskiho agentúra Reuters. Vo výkonnom výbore ECB síce neexistujú formálne kvóty na zastúpenie pohlaví či národností, analytici však podľa Reuters vnímajú určitý politický tlak na diverzifikáciu v rámci vedenia banky.
Praet je pre trhy známejšou osobou. Tento 62-ročný Belgičan už dvakrát neúspešne do výkonného výboru banky kandidoval, zakaždým na post viceguvernéra. Vlani ho porazil súčasný viceprezident výkonnej rady Vitor Constancio, ešte predtým neuspel v súboji o rovnaký post s Grékom Lucasom Papademosom. O Kohútikovej trhy vedia, že sa spolupodieľala na vstupe Slovenska do eurozóny. „Jej profil nie je na finančných trhoch príliš dobre známy a zrejme ani v rámci Eurosystému,“ povedal podľa agentúry Reuters bývalý ekonóm ECB Laurent Bilke, ktorý teraz pracuje v Nomure.
Na Kohútikovej stranu sa však už nepriamo postavila napríklad francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardeová. Tá totiž povedala, že by vo výkonnej rade banky videla rada ženu v prípade, ak je to možné. „Potrebujeme čo najviac kompetentného kandidáta na obsadenie pozície. Ak sú kvalifikácie porovnateľné, potom moja voľba by bola pre ženu,“ povedala podľa agentúry Reuters novinárom Lagardeová.
Výkonná rada Európskej centrálnej banky pozostáva z prezidenta, ktorým je v súčasnosti Jean-Claude Trichet, ďalej z viceprezidenta a štyroch členov. Tumpel-Gugerellová, ktorej v máji končí funkčné obdobie, má v rámci vedenia banky na starosti oblasť platieb, trhovej infraštruktúry a ľudských zdrojov. Po zvolení nového člena výboru sa však môžu zodpovednosti jednotlivých členov navzájom popresúvať. Diskusia o novom členovi výkonnej rady pritom už pomaly spúšťa aj úvahy o novom prezidentovi ECB, keďže Trichetovi končí funkčné obdobie už v októbri tohto roka. Podľa analytikov po jeho odchode post šéfa banky pripadne buď Taliansku alebo Nemecku.
Všetkých členov vymenúva kvalifikovanou väčšinou Európska rada. Medzi úlohy Výkonnej rady patrí napríklad príprava zasadaní Rady guvernérov, výkon menovej politiky eurozóny v súlade s usmerneniami a rozhodnutiami Rady guvernérov, riadenie bežnej činnosti ECB a výkon určitých právomocí, ktoré Výkonnej rade zverila Rada guvernérov. Niektoré z nich majú regulačných charakter. Členovia Výkonnej rady sú zároveň aj členmi Rady guvernérov.
Elena Kohútiková po skončení štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave pracovala v podnikovej sfére aj v Slovenskej akadémii vied. V roku 1990 nastúpila do Štátnej banky Československa kde zastávala rôzne pozície. Následne od roku 1993 pôsobila v Národnej banke Slovenska. V roku 2000 bola vymenovaná za viceguvernérku Národnej banky, kde jej funkčné obdobie uplynulo v roku 2006. V súčasnosti je členkou predstavenstva VÚB banky.