Koalícia schválila za dva dni očkovací zákon aj pre slabú disciplínu opozície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, Robert Fico
Tzv. očkovací zákon posiela Smer spolu s Hlasom na ústavný súd. Zľava: Predseda strany Hlas Peter Pellegrini a predseda strany Smer Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.


Opozícia mohla vládnym stranám sťažiť prijatie takzvaného očkovacieho zákona. Pre svoju nedisciplinovanosť však nebola úspešná.

Viacerí jej poslanci sa nezúčastnili na hlasovaní, ktorým sa rozhodlo, že o zákone sa bude rokovať v zrýchlenom režime. Opozícia tvrdí, že v konečnom dôsledku by to aj tak nepomohlo a koalícia by nakoniec zákon presadila, ale neskôr.

„Nohami“ poslanci hlasovali aj v pondelok. Ich obštrukcia rozhodla, že parlament nakoniec nerokoval o návrhu Smeru odvolať z postu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Zákonodarný zbor nebol uznášaniaschopný. Prezentovalo sa iba 45 poslancov.

Neprišli ani poslanci Smeru a Hlasu. Obidve strany vyhlásili, že koalícia v nedeľu dvakrát zablokovala konanie schôdze, preto sa dnes rokovania nezúčastnili.

„Odmietli sme nechať zo seba robiť cvičené opice,“ povedal portálu SITA.sk poslanec Hlasu Erik Tomáš. O Mikulcovi tak bude národná rada rozhodovať až v septembri.

Výčitky o dvoch kategóriách ľudí

Pokiaľ ide o očkovací zákon, ktorý sa oficiálne volá zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, prvé kľúčové hlasovanie sa o ňom odohralo v piatok.

Cieľom zákona bolo, aby zaočkovaní, negatívne testovaní a ľudia, ktorí prekonali COVID-19, mali viac slobody pri vstupe do prevádzok alebo na hromadné podujatia po príchode tretej vlny pandémie.

Koaličné hnutie Sme rodina a jeho šéf Boris Kollár avizovali, že zákon nepodporia, lebo nedopustia delenie ľudí na dve kategórie – zaočkovaní a nezaočkovaní.

Sme rodina takisto žiadala doriešiť problémy pendlerov. Pri hlasovaní, že zákon sa prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní, bolo hnutie proti.

NR SR: Rokovanie 32. schôdze
Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Trinásť chýbajúcich opozičných hlasov

Počty o tomto hlasovaní ukázali, že opozícia spolu so Sme rodina mohli zastaviť rokovanie v zrýchlenom režime. Za návrh vlády hlasovalo zo 110 prítomných 61 poslancov. Proti bolo 48, nehlasoval jeden. Neprítomných bolo 40 poslancov.

Ak by bolo v sále prítomných ešte aspoň 13 poslancov opozície, o návrhu by sa rokovalo štandardne na dvoch schôdzach. Definitívne by sa zákon zrejme schvaľoval až v septembri.

Neprítomných bolo 10 poslancov Hlasu vrátane šéfa strany Petra Pellegriniho. Chýbalo tiež 9 poslancov Smeru spolu s predsedom Robertom Ficom a dvaja poslanci ĽSNS.

Opozícia viní Sme rodina

Poslanec Tomáš odmieta hovoriť o chybe opozície. Podľa neho išlo len o hlasovanie o procedúre, nie o zákone ako takom. Aj keby sa neodhlasoval zrýchlený režim, podľa neho stopku pre zákon by to neznamenalo. Len by sa pokračovalo v štandardnom režime.

„Áno, chýbali niektorí poslanci opozície z Hlasu, aj zo Smeru a z ĽSNS, ale kľúčové pre úspech tohto zákona bola totálna zmena názoru Sme rodina, ktorá ešte deň predtým vyhlasovala, že celý poslanecký klub bude proti zákonu a nakoniec ho väčšina ich klubu podporila,“ povedal Tomáš.

Dodal, že celá opozícia „do poslednej ruky a nohy“ hlasovala proti spomínanému zákonu, keď sa definitívne schvaľoval.

Poslanec Marián Kéry (Smer-SD) priznal, že ide o nedisciplinovanosť poslancov opozície, ale ak by neprešlo skrátené konanie, rokovalo by sa podľa neho v bežnom režime a zákon by sa schválil.

„Neúčasť poslancov vidím ako chybu, napriek tomu si myslím, že skrátené legislatívne konanie nebolo kľúčové hlasovanie. Kľúčové boli prvé, druhé a tretie čítanie,“ poznamenal.

„Sú tak strašne proti, že ani neprídu na hlasovanie“

Je paradoxné, že opozícia sama prispela k rýchlemu rokovaniu o zákone, ktorý sama odmietala. Predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS) hovorí, že „chvalabohu“ a o to viac sa podľa nej ukazuje, že ide len o pózu opozície, ktorá sa usiluje získať hlasy nespokojnej časti občanov.

„Príde mi to ako dôkaz populizmu. Nemajú poriadne argumenty, tvária sa, že sú proti a sú tak strašne proti, že potom ani neprídu na hlasovanie. To je len politická póza, o to je to smutnejšie,“ povedala.

Jana Cigániková
Poslankyňa parlamentu za SaS Jana Bittó Cigániková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Za slabých označila politikov, ktorí zákon o ochrane verejného zdravia nepodporili.

Šéfka zdravotníckeho výboru hovorí, že nemá pochopenie pre to, aby sa prijatý zákon označoval ako očkovací. Podľa nej je to zákon o slobode pre ľudí, ktorí sú očkovaní alebo neočkovaní, ale ochotní dodržiavať opatrenia a testovať sa.

„Neviem, si predstaviť, aký argument majú kolegovia z opozície pre to, aby nepodporili spôsob ako zachovať slobodu do maximálnej možnej miery a aby sa nepreplnili nemocnice tak, že sa tam nedostanú ľudia aj s inými diagnózami, ako je Covid,“ podotkla poslankyňa.

Rozhodne ústavný súd

Opozícia plánuje napadnúť prijatý zákon o ochrane verejného zdravia na ústavnom súde. Predseda Smeru Fico označil zákon za diskriminačný. Podľa neho delí ľudí na zvýhodnených a nezvýhodnených. Podnet podporí svojimi podpismi aj strana Hlas.

Poslankyňa Bittó Cigániková považuje za legitímny krok, že opozícia sa so zákonom obráti na ústavný súd. Nech sa podľa nej súd jasne vyjadrí.

„Naši právnici zákon študovali a povedali, že je v poriadku. Som presvedčená, že som hlasovala za zákon, ktorý je legislatívne úplne v poriadku, čo sa týka ústavy. Ak náhodou ústavný súd rozhodne inak, prispôsobíme sa,“ dodala poslankyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášJana Bittó CigánikováMarián Kéry
Firmy a inštitúcie HlasSaSSme rodinaSmer