BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Kompromis pri téme dvojakého občianstva sa bude koalícia usilovať nájsť v pondelok 28. februára, vyhliadky na dohodu sú však zatiaľ neisté. „Nepredpokladám, že by sme sa dohodli. Vzhľadom na podmienky Igora Matoviča nie je možný prienik s predstavami Mosta-Híd a zrejme zostane platiť súčasné znenie zákona,“ povedal o hľadaní konsenzu poslanec KDH Pavol Abrhan. Nezávislý poslanec Matovič pre SITA uviedol, že kto bez reálnej väzby prijme cudziu štátnu príslušnosť, je k Slovensku nelojálny a mal by o občianstvo prísť.
Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd László Solymos nechcel povedať, či jeho strana bude trvať na tom, aby slovenskí občania pri získaní cudzieho pasu za žiadnych okolností nestrácali slovenské občianstvo. „Pre nás je priorita, aby sa medzi princípmi nestratil občan,“ povedal pre agentúru SITA. V podobnom duchu sa vyjadril aj jeho stranícky kolega Gábor Gál, ktorý nepovažuje za dobré riešenie, aby naši občania strácali slovenskú štátnu príslušnosť proti svojej vôli.
Hoci premiérka Iveta Radičová prišla s návrhom, aby sa spor medzi Slovenskom a Maďarskom v tejto otázke vyriešil prijatím dvojstrannej zmluvy, maďarská strana sa už nechala počuť, že bilaterálnu dohodu nepodpíše, kým Slovensko neupraví v súčasnosti platný zákon. Táto podmienka prakticky znemožňuje aj realizáciu myšlienky, s ktorou prišiel predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Radoslav Procházka (KDH). Ten navrhol, aby Slovensko prijalo zákon, ktorý by platil len dovtedy, kým nebude uzavretá dvojstranná zmluva s naším južným susedom.
Otázka dvojakého občianstva spustila na prvej tohtoročnej schôdzi parlamentu v koalícii krízu, predovšetkým Mostu-Híd prekážalo, že Procházka a Matovič hlasovali za návrh opozičného Smeru-SD. Väčšina koalície navrhovala, aby Slovensko občianstvo neodoberalo, ale len neuznávalo nadobudnutie cudzej príslušnosti, ak sa tak stane bez reálnej väzby na túto krajinu. Matovič a Procházka považovali takýto prístup za predstieranie riešenia a možnosť beztrestne nadobudnúť dvojaké občianstvo chceli obmedziť na ľudí, ktorí majú k cudzej krajine reálny vzťah. S podobným riešením prišiel aj Smer-SD. Po tom, čo koalícia z rokovania stiahla svoje poslanecké návrhy a návrh Smeru-SD pri hlasovaní neuspel, lídri vládneho štvorlístka sa dohodli, že nové znenie predloží do parlamentu vláda, keď sa dosiahne kompromis.
V súčasnosti platný zákon o štátnom občianstve presadila vláda Roberta Fica ako reakciu na kontroverzný maďarský zákon. Slovenský občan, ktorý na vlastnú žiadosť získa cudzie občianstvo, musí o tom informovať úrady a vrátiť slovenské doklady, v opačnom prípade mu hrozí pokuta 3 319 eur. Na zmäkčení tejto normy má záujem väčšina parlamentu s výnimkou SNS.