BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Koalícia sa na riešení dvojakého občianstva nedohodla, riešenie spornej témy sa preto zatiaľ odkladá.
Koaličná pracovná skupina dnes nenašla kompromis medzi postojmi, ktoré reprezentuje na jednej strane nezávislý poslanec Igor Matovič a na druhej Most-Híd.
„S potešením som sledoval, že koalícia sa približuje k môjmu stanovisku. Samozrejme okrem Mostu,“ povedal po rokovaní Matovič. Ako uviedol minister kultúry Daniel Krajcer (SaS), dohoda zatiaľ panuje len na tom, že vo vláde ani v parlamente sa o téme nebude rokovať, kým sa nedosiahne koaličná zhoda.
Podľa Radoslava Procházku z KDH sa členom pracovnej skupiny darilo po malých krôčikov približovať svoje stanoviská. Diskusia bola podľa neho plamenná, ale vecná a preberali sa na nej konkrétne dopady jednotlivých možných riešení.
„Nehovoríme o konkrétnych termínoch“
„Nemôže to však byt posledná debata na túto tému,“ podčiarkol. Kedy sa podarí vytvoriť spoločné znenie zákona zatiaľ nevedno, s najväčšou pravdepodobnosťou však nie do marcovej schôdze parlamentu, možno ani do májovej. „Nehovoríme o konkrétnych termínoch,“ poznamenal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
Koaliční predstavitelia sa zhodujú na tom, že prijatie cudzieho občianstva by malo byť podmienené väzbou na cudzí štát, sporia sa však o to, ako riešiť situáciu, keď sa tak stane bez podobnej väzby. Podľa Gábora Gála z Mostu-Híd nie je správne, aby v takomto prípade Slovensko trestalo vlastných štátnych príslušníkov a odoberalo im pasy. Zdôraznil však, že nedosiahnutie dohody nie je dôvodom, aby Most-Híd v marci blokoval rokovanie parlamentu.
Občianstvo vyvolalo krízu
Premiérka Iveta Radičová sa nazdáva, že najrozumnejším riešením je naďalej prijatie bilaterálnej zmluvy s Maďarskom, napriek tomu, že maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi čaká, aby Slovensko najprv upravilo vlastný zákon o štátnom občianstve.
Otázka dvojakého občianstva spustila na prvej tohtoročnej schôdzi parlamentu v koalícii krízu. Predovšetkým Mostu-Híd prekážalo, že Procházka a Matovič hlasovali za návrh opozičného Smeru-SD.Väčšina koalície navrhovala, aby Slovensko občianstvo neodoberalo, ale len neuznávalo nadobudnutie cudzej príslušnosti, ak sa tak stane bez reálnej väzby na túto krajinu.
Matovič a Procházka považovali takýto prístup za predstieranie riešenia a možnosť beztrestne nadobudnúť dvojaké občianstvo chceli obmedziť na ľudí, ktorí majú k cudzej krajine reálny vzťah. S podobným riešením prišiel aj Smer-SD.
Po tom, čo koalícia z rokovania stiahla svoje poslanecké návrhy a návrh Smeru-SD pri hlasovaní neuspel, lídri vládneho štvorlístka sa vtedy dohodli, že nové znenie predloží do parlamentu vláda, keď sa dosiahne kompromis. V súčasnosti platný zákon o štátnom občianstve presadila vláda Roberta Fica ako reakciu na kontroverzný maďarský zákon. Slovenský občan, ktorý na vlastnú žiadosť získa cudzie občianstvo, musí o tom informovať úrady a vrátiť slovenské doklady, v opačnom prípade mu hrozí pokuta 3 319 eur.
Berényiho neprekvapilo, že sa koalícia nedohodla
Predsedu SMK Józsefa Berényiho neprekvapilo, že koalícia sa nedohodla na zmene zákona o štátnom občianstve. „Jeden závažný bod Programového vyhlásenia vlády zostane nesplnený,“ povedal dnes pre agentúru SITA. Berényi o maďarské občianstvo požiadal hneď v prvý januárový týždeň. Podľa súčasného zákona po prijatí maďarského občianstva o to slovenské príde. „Ja o osude mojej žiadosti informovať nebudem,“ zdôraznil.