BRUSEL 3. decembra (WEBNOVINY) – Spojenými štátmi vedená medzinárodná koalícia bojujúca proti extrémistickej skupine Islamský štát (IŠ) jej spôsobila „vážne škody“, porážka extrémistov je však ešte „ďaleko“.
Vyhlásil to americký minister zahraničných vecí John Kerry, ktorý sa v stredu zúčastnil na rokovaní o ďalšej stratégii voči IŠ. Schôdzka sa uskutočnila v bruselskom sídle Severoatlantickej aliancie (NATO) za účasti šéfov diplomacií z takmer 60 krajín, ktoré sú súčasťou koalície bojujúcej proti islamistom v Sýrii a Iraku.
„Žiadna jednotka IŠ sa nemôže agresívne pohybovať vpred bez obáv z toho, čo na ňu spadne z neba,“ uviedol Kerry. Ako dodal, koalícia proti islamistom uskutočnila už asi tisíc náletov. „IŠ stále pácha hrozné zločiny, ale existuje absolútna zhoda na tom, že hybnosť, ktorú nabral pred dva a pol mesiacmi, bola zastavená,“ dodal šéf americkej diplomacie po rokovaní v Bruseli. Samotná „porážka Islamského štátu“ si však podľa Kerryho bude vyžadovať aj „porážku ideológie a financovania„.
Americký prezident Barack Obama v septembri prvýkrát odsúhlasil nálety proti IŠ v Sýrii a nariadil taktiež ich rozšírenie v Iraku. Zatiaľ čo väčšina západných štátov vrátane Austrálie, Británie a Francúzska sa zatiaľ aktívne zapojila len do bojov v Iraku, Američanom v Sýrii pomáha viacero arabských štátov.
Irán neuskutočnil žiadne nálety na pozície Islamského štátu (IŠ) v susednom Iraku, ako tvrdia zahraničné zdroje vrátane ministerstva obrany USA. Agentúre Reuters to v stredu povedal pod podmienkou anonymity jeden z vysokých iránskych predstaviteľov, podľa ktorého krajina „nebola nikdy zapojená do žiadnych náletov“ proti nábožensko-extrémistickej militantnej skupine ovládajúcej veľké časti Sýrie a Iraku. Dodal, že pre Irán je v danej záležitosti naďalej „vylúčená akákoľvek spolupráca s Amerikou“.
Viacerí predstavitelia USA v stredu hovorili o náznakoch, že Irán v uplynulých dňoch prvýkrát zaútočil zo vzduchu na pozície IŠ vo východnom Iraku, a to stíhačkami amerického typu F-4. Televízna stanica al-Džazíra zverejnila zábery, ktoré údajne zachytávajú jeden z útočiacich strojov a nakrútené boli v irackej provincii Dijálá. „Je pravda, že iránske lietadlá zasiahli nejaké ciele v Dijále. Vláda (Iraku) to samozrejme popiera, pretože nemá žiadne radary,“ povedal pre Reuters iracký bezpečnostný expert Hišám al-Hášimí. Iracký premiér Hajdar al-Abádí, ktorý sa v stredu zúčastnil v Bruseli na zasadnutí predstaviteľov koalície proti IŠ pod vedením USA, na otázky týkajúce sa iránskych náletov odpovedal, že o nich nemá žiadne informácie. Irán súčasťou koalície nie je, zatiaľ čo USA podľa vyhlásenia ministerstva obrany svoje vojenské aktivity so znepriatelenou krajinou nekoordinujú.