Tornáda si síce našinec spája skôr s katastrofickými filmami alebo so správami zo Spojených štátov amerických, no aktuálne tragické udalosti na južnej Morave ukázali, že nám nie sú také vzdialené.
SITA.sk preto oslovili klimatológa Pavela Matejoviča, ktorý v rozhovore vysvetlil, ako vznikajú, či sa musíme báť takýchto silných tornád aj na Slovensku a či sa vôbec dajú predpovedať.
Okrem silných búrok zažila včera pohraničná oblasť medzi Slovenskom a Českom aj ničivé tornádo. Ako takýto jav vzniká ?
Tornáda vznikajú pri veľmi silných búrkach najmä na teplotných rozhraniach, ktoré oddeľujú teplý a studený vzduch. Teplý vzduch musí byť dostatočne nasýtený vodnou parou, ktorá umožňuje vznik intenzívnej búrkovej oblačnosti. Teplý vzduch stúpa prudko hore a vzniká mohutne vyvinutá vertikálna búrková oblačnosť. Silné búrky môžu byť potom spojené okrem intenzívnych zrážok aj s inými nebezpečnými javmi, ako sú krúpy a tiež vzdušné víry, ktoré môžu mať rôzny charakter.
Južnú Moravu zasiahlo tornádo, polovica obce Hrušky je zrovnaná so zemou a medzi obeťami je aj žena zo Slovenska (video+foto)
Aký napríklad?
U nás sa najčastejšie pri búrkach vyskytujú víry s horizontálnou osou otáčania v tvare valca, ktoré voláme húľavy. Oveľa zriedkavejšie sa vyskytujú víry s vertikálnou osou otáčania v tvare chobota, ktoré klasifikujeme ako tornáda.
Je pravdepodobné, že nejaké slabšie tornáda sa mohli vyskytnúť aj včera.
Ako často sa teda tornáda u nás vyskytujú?
Takmer každý rok sa na Slovensku vyskytne najmenej jedno tornádo. Tornádo bolo pozorované už aj tento rok na jar na východnom Slovensku, bolo to 22. apríla v obci Ploské. Je pravdepodobné, že nejaké slabšie tornáda sa mohli vyskytnúť aj včera, no nemali taký ničivý účinok ako to na južnej Morave.
Ako sa tento ničivý účinok tornáda meria?
Zväčša sa u nás vyskytujú tornáda, ktoré klasifikujeme ak F0 ale F1. Môžu spôsobiť menšie škody na strechách domov, alebo polámať konáre na stromoch. Najsilnejšie tornáda sú na škále stupnice označované ako F4 až F5. Tie majú už devastujúci účinok na celú krajinu. Lámu a vyvracajú z koreňov stromy, odnášajú aj ťažšie predmety ako autá a ničia aj budovy. Vzduchom lietajú ako projektily rôzne väčšie či menšie predmety. Po ich prechode vyzerá krajina akoby bola zničená bombardovaním. Práve také fotografie sme mohli vidieť aj z južnej Moravy.
Vzniklo tam teda tornádo z hornej škály stupnice?
Podľa vyjadrenia českých meteorológov malo intenzitu F4. Je možné, že šlo o najsilnejšie tornádo, aké bolo oblasti strednej Európy pozorované. To však treba ešte dodatočne spresniť.
Pre južné Slovensko platia výstrahy pred teplom, v Žilinskom a Trenčianskom kraji hrozia povodne
Existujú na Slovensku oblasti, ktoré majú pre vznik tornáda „lepšie“ predpoklady?
Tornádo sa môže vyskytnúť na celom našom území, podobne ako búrka. Už dnes sa v predpovediach počasia dávajú výstrahy na silné búrky. Tie môžu byť spojené či už s prívalovými zrážkami, bleskami, krúpami alebo silným vetrom.
Dá sa určiť, či takúto búrku môže tornádo sprevádzať?
Nedá sa predpovedať, ktoré zo spomínaných nebezpečných javov sa pri konkrétnej búrke vyskytnú. Treba rátať aj s tým, že to môže byť napríklad aj tornádo.
V dôsledku globálneho otepľovania bude takýchto javov pribúdať.
Súvisia takéto javy s globálnym otepľovaním?
Výskyt silných búrok súvisí so všeobecným rastom teploty, vyššia teplota totiž dokáže absorbovať viac vodnej pary a všetky atmosférické procesy sú preto oveľa dynamickejšie. Práve kombinácia teplého a vlhkého vzduchu je tou výbušnou „zmesou“, ktorá môže spustiť vývoj mohutnej búrkovej oblačnosti a spôsobiť rôzne nebezpečné javy, ku ktorým patrí aj tornádo. V uplynulých dňoch sme dusné počasie mali aj u nás. Ak sa vytvoria vhodné poveternostné podmienky, môžu sa veľmi silné búrky vyskytovať aj na Slovensku a môžu zasiahnuť ľubovoľnú lokalitu.
Je možné, že sa z tornáda alebo iné poveternostné anomálie sa na Slovensku stanú bežným javom?
V dôsledku globálneho otepľovania bude takýchto javov pribúdať a musíme byť na ne pripravení. Týka sa to či už vĺn horúčav, extrémne vysokých teplôt, sucha alebo silných búrok, ktoré môžu mať ničivé účinky.