Klimatické zmeny sú najrýchlejšie za 65 miliónov rokov, Slovensko bude subtropické

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ľadovec
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Napriek tomu, že existenciu klimatických zmien stále mnohí popierajú alebo podceňujú, poprední vedci sú presvedčení, že našu planétu čakajú v tomto storočí výrazné zmeny počasia a klímy. Tempo klimatických zmien totiž nabralo najvyššiu rýchlosť za ostatných 65 miliónov rokov.

Čaká nás zvyšovanie teploty, topenie ľadovcov, stúpajúca hladina morí, radikálne výkyvy počasia, posun klimatických pásiem aj s tým súvisiaca migrácia ľudí, zvierat a rastlín.

„Globálna klíma sa mení rýchlosťou, ktorá je len ťažko porovnateľná s rýchlosťou akejkoľvek inej globálnej zmeny klímy v známej geologickej histórii Zeme, teda minimálne za posledných 65 miliónov rokov,“ tvrdí klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozef Pecho v analýze publikovanej na stránke ústavu. Od začiatku 20. storočia priemerná globálna teplota podľa neho vzrástla o viac ako 1 °C, pričom prevažná časť tohto oteplenia spadá do posledných 50 rokov.

Zmena klímy zasiahne vyše 60 miliónov km2

Podľa pesimistickejšieho scenára by už do konca tohto storočia malo dôjsť k zásadnému rozšíreniu teplejších a suchších typov klímy na takmer všetkých kontinentoch. Priemerná teplota pritom vzrastie o 3 až 10 °C. Najvýraznejšie zmeny sa udejú na kontinentoch severnej pologule, a to prevažne v subtropickom a miernom klimatickom pásme. Zmeny klimatického režimu by mohli do konca 21. storočia postihnúť takmer polovicu plochy všetkých kontinentov, teda asi 62,2 miliónov kilometrov štvorcových.

Najvýraznejšie oteplenie očakávajú klimatológovia v zime. V Arktíde, severnej Kanade a Rusku by mohla teplota v decembri až februári narásť až o 12 °C. O niečo pomalšie sa budú otepľovať mierne pásma severnej pologule, kde sa teplota zvýši o 5 až 7 °C. Najmenšie oteplenie možno očakávať napríklad v Strednej Amerike, západnej Európe či v oblasti tropického Pacifiku.

V týchto oblastiach narastie teplota o menej než tri stupne. V lete sa najvýraznejšie otepľovanie predpokladá v miernych šírkach severnej pologule ako USA, Stredomorie a Stredná Ázia. Teplota by tu mohla vzrásť asi o šesť stupňov.

Slovensko čaká subtropická klíma

Klimatológovia sa tiež zhodujú v tom, že prevažná časť miernych a polárnych šírok severnej pologule, ako aj regióny monzúnovej Ázie či tropickej Afriky, budú v porovnaní so súčasnosťou vlhkejšie. Tropická Južná Amerika, Stredomorie, južná Afrika, Austrália a Stredná Amerika však budú suchšie.

Polárna klíma sa udrží len v najsevernejších perifériách severoamerického a euroázijskeho kontinentu a v Grónsku. „Veľmi dôležitým rysom zmien klímy v Európe bude rozširovanie nového typu klímy v oblasti Stredomoria,“ uvádza Pecho. Napríklad v Španielsku a Turecku bude prevládať suchá púštna klíma a subtropická klíma sa presunie zo Stredomoria na sever, až k hraniciam Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Pecho
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav