Táto krajina je prvou krajinou v novodobej histórii, ktorá prišla o všetky svoje ľadovce. Za posledné storočie zmizlo v tejto juhoamerickej krajine najmenej päť ľadovcov, pretože klimatické zmeny zvyšujú teploty v Andách. Z výskumu vyplýva, že krajina stratila 98 % ľadovcovej plochy v rokoch 1952 až 2019, referuje portál Euronews.
Čo je to ľadovec?
Ľadovce sú hrubé masy zmrznutého ľadu, ktoré sa pod vlastnou váhou pomaly pohybujú dolu kopcom a erodujú okolitú krajinu. Vznikajú, keď sa sneh počas mnohých storočí premení na ľad. Väčšina ľadu na našej planéte je uložená v polárnych oblastiach, ale ľadovce sa nachádzajú aj v niektorých horských oblastiach v trópoch – predovšetkým v Južnej Amerike.
Prečo miznú venezuelské ľadovce?
Teplota sa vo vyšších polohách Zeme otepľuje rýchlejšie ako v nížinách. To spôsobilo, že posledný venezuelský ľadovec sa zmenšuje rýchlejšie, ako sa predpokladalo.
V roku 2011 bol Humboldt – známy aj ako La Corona – posledným ľadovcom vo Venezuele. Teraz sa zmenšil natoľko, že ho klimatológovia preklasifikovali na ľadovú plochu.
Ešte v roku 2019 vedci predpovedali, že Humboldtov ľadovec by mohol zmiznúť do dvoch desaťročí, ale údajne sa už zmenšil na menej ako dva hektáre. Ľadovec sa nachádza v národnom parku Sierra Nevada vo výške takmer 5 000 metrov nad morom.
Jeho monitorovanie bolo v posledných rokoch náročné vzhľadom na búrlivú politickú situáciu vo Venezuele, kde boli časté výpadky elektriny a nedostatok plynu a kde bolo nedostatok vybavenia.
Aké budú dôsledky po roztopení posledného ľadovca?
Úbytok ľadovcov by mohol mať ničivý vplyv na horské ekosystémy. Vedci sa domnievajú, že na skalách, ktoré zostali po ústupe Humboldtovho ľadovca, sa časom môže začať rozvíjať nový ekosystém podobný Páramosu, ktorý je charakteristický chladným podnebím, vysokou vlhkosťou a hustými hmlami. Vegetácia sa tu skladá z tráv, kríkov a rôznych bylinných rastlín prispôsobených na náročné podmienky ako sú nízke teploty a silné vetry.
„Teploty stúpajú a vegetácia sa pomaly kolonizuje. Prebiehajú preteky medzi globálnym otepľovaním a schopnosťou vegetácie kolonizovať tieto vysoké oblasti. Vysoké oblasti pohoria Mérida by teda mali byť prioritou číslo jeden z hľadiska ich ochrany,“ povedal Luis Daniel Llambí, horský ekológ z Andskej univerzity v Méride, počas výskumnej cesty v roku 2019.
Ešte sa uvidí, ako rýchlo sa na miestach, kde sa ľad roztopil, dokáže vytvoriť nová pôda a či sa rastlinné a živočíšne druhy dokážu prispôsobiť meniacim sa teplotám a potenciálnej nutnosti žiť vo vyšších nadmorských výškach.
Podobne, ako v Rakúsku a Švajčiarsku v posledných rokoch, vláda koncom roka 2023 prikryla ľadovec obrovskými termálnymi dekami v poslednom pokuse o jeho záchranu, ale žiaľ ani tento plán nebol účinný.
Ľadovce sú dôležitým zdrojom vody aj v iných juhoamerických štátoch.
Indonézia, Mexiko a Slovinsko by mohli byť ďalšími krajinami, ktoré prídu o svoje posledné ľadovce.