Systém zálohovania jednorazových nápojových obalov funguje na Slovensku už druhý rok. Doteraz sa podarilo vyzbierať už viac ako 1,6 miliardy fliaš a plechoviek a miera návratnosti vychádzajúca z dát za prvý polrok 2023 dosiahla úroveň 88%. Napriek úspešnosti systému sa však objavujú nekalé nezákonné praktiky, za ktoré zaplatí práve poctivý výrobca a správca. Za správou zálohového systému stojí nezisková organizácia Správca zálohového systému, ktorá má na starosti jeho koordináciu, monitorovanie, správu a žiaľ aj riešenie nezákonných manipulácií so zálohovanými obalmi.
„Okrem pozitívnych rozvojových trendov je bohužiaľ pri zálohovaní prítomná aj téma nezákonných manipulácií so zálohovanými obalmi. Správca preto aktívne rieši aj túto problematiku, aby boli v maximálnej možnej miere eliminované aktivity jednotlivcov či skupín, ktoré sa snažia získať neoprávnenú výhodu, systém zneužívajú a porušujú platnú legislatívu na úkor slušných zákazníkov, výrobcov a predajcov,“ hovorí Marián Áč, generálny riaditeľ organizácie.
Najčastejšie podvody s obalmi
Najčastejšie manipulácie zo strany výrobcov a predajcov zahrňujú predaj nápojov z iných krajín alebo nápojov, ktoré sú na Slovensku síce registrované, ale bývajú určené pre iný trh. Vznikajúce finančné škody znáša Správca spolu s renomovanými výrobcami a distribútormi nápojov.
Za zmienku stoja aj pokusy o podvody zo strany niektorých fyzických osôb, ktoré sa snažia vracať do zálohomatov obaly, ktoré u nás neboli zakúpené alebo dokonca u nás nie sú ani registrované a obsahujú falošné etikety. Je preto potrebné pripomenúť všetkým spotrebiteľom, že akákoľvek špekulatívna manipulácia s obalmi na nápoje, za ktoré nebol riadne uhradený záloh a pochádzajú z územia mimo Slovenskej republiky, je porušením platnej legislatívy a môže byť prísne postihovaná príslušnými orgánmi, ktoré sú na to určené.
„Podľa platnej legislatívy má Správca zálohového systému povinnosť monitorovať oblasť podvodov, keďže tieto praktiky porušujú zákonom daný regulačný rámec,“ hovorí generálny riaditeľ M. Áč. A aj keď Správca nemá priamu kompetenciu sankcionovať nezákonné konanie a porušovanie pravidiel, tak v tomto smere úzko spolupracuje s orgánmi, ktoré sú na to určené – MŽP SR, SIŽP, SOI, Protimonopolný úrad a Policajný zbor SR. Existujúci legislatívny rámec Slovenskej republiky nateraz poskytuje dostatok možností a nástrojov, ako sa s týmto konaním, ktoré porušuje zákon, vysporiadať.
Doplácajú na to najmä poctiví výrobcovia
„V oboch prípadoch vznikajú priame aj nepriame finančné škody, ktoré musí znášať jednak Správca zálohového systému, ale aj seriózni a renomovaní výrobcovia a distribútori nápojov, ktorí na tieto podvodné konania doplácajú,“ upozorňuje vedúci právneho a compliance oddelenia Správcu zálohového systému, Marek Melišek. „V prvom rade je potrebné verejnosť informovať, že Správca v spolupráci s partnermi v systéme zálohovania tieto pokusy o podvody dôsledne monitoruje a podniká kroky, aby sa im predchádzalo a boli obmedzované,“ dodáva.
Aby sa týmto podvodom zabránilo, Správca zálohového systému vykonáva monitoring zberných priestorov, kontrolu obalov a to aj v spolupráci s kontrolnými orgánmi. Marián Áč ďalej oceňuje spoluprácu všetkých partnerov v systéme zálohovania, ktorí ho pomáhajú budovať a rozvíjať v zmysle nastaveného zákonného rámca a pravidiel. Najväčší podiel vďaky si však podľa M. Áča zaslúžia občania Slovenskej republiky, ktorí si systém osvojili a aktívne ho využívajú. „Rád by som im tlmočil naše odhodlanie, že okrem rozvoja a udržiavania systému zálohovania sa budeme neustále a trpezlivo venovať aj jeho ochrane, aby sme zodpovedným prístupom minimalizovali ekonomické škody. Nezákonné konanie totiž poškodzuje nás všetkých,“ uzatvára.
Občania môžu nahlasovať akékoľvek nezrovnalosti alebo podozrivé aktivity priamo obchodným prevádzkam alebo Správcovi zálohového systému prostredníctvom mailového kontaktu – fraud@spravcazaloh.sk.