Unikátny výrobok z odpadu dokáže odhaliť kontaminovanú vodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Unikátny výrobok z odpadu dokáže odhaliť kontaminovanú vodu
Výrobok z odpadu dokáže rozpoznať kontaminovanú vodu. Zdroj foto: www.designboom.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V posledných rokoch sa stále viac vynálezov zameriava na to, ako zlepšiť životné prostredie a zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre našu planétu. Jedným z najnovších a najambicióznejších projektov v tejto oblasti je Colores del Rio, biologické zariadenie, ktoré sa stalo účinným nástrojom na hodnotenie kvality vody iba jednoduchým ponorením.

Pôvod a dizajn

Tento projekt bol vyvinutý kalifornskou umelkyňou, dizajnérkou a pedagogičkou Melissou Ortiz. Colores del Rio je vyrobený z miestneho poľnohospodárskeho odpadu, konkrétne z červenej repy a jeho cieľom je motivovať miestnu farmársku komunitu v oblasti Salinas v Kalifornii, aby sa aktívne zapájala do ochrany životného prostredia. Colores del Rio neslúži len na hodnotenie kvality vody, ale aj na prehodnotenie potravinových systémov, ktoré priamo ovplyvňujú túto komunitu, a zároveň ukazuje potenciál recyklácie miestneho potravinového odpadu.

Colores del Rio je viac ako len bionástroj na meranie kvality vody. Ako tvrdí Ortiz, ide o kombináciu angažovanosti komunity a vzťahu medzi ľuďmi a životným prostredím prostredníctvom vedeckej činnosti občanov.

Vplyv na mladú generáciu

Mellisa Ortiz s ​​pomocou tohto nástroja zapája mladú generáciu do ochrany vody a zeme. Keď sa Colores del Rio ponorí do vodného toku, deti môžu hodnotiť, aké pH farby sa objavujú, a tak zistiť, či je prítomná kontaminácia a potenciálne ohrozenie pre komunitu.

Ocenenie Biodesign Challenge 2023

Projekt Colores del Rio vznikol pôvodne na hodine biodizajnu na Kalifornskej vysokej škole umení (CCA) a odvtedy získal veľa ocenení a uznaní. Je tiež držiteľom ceny Biodesign Challenge v roku 2023. Ide o medzinárodný vzdelávací program pre študentov stredných a vysokých škôl, ktorý každý rok oceňuje najlepšie projekty predstavujúce prienik biotechnológií, umenia a dizajnu.

V čase, keď svet čelí mnohým environmentálnym výzvam, projekty ako Colores del Rio sú viac než potrebné. Je tiež dôkazom, že riešenia môžu prichádzať z nečakaných zdrojov – vrátane odpadu, ktorý končí inak na skládkach. Colores del Rio slúži ako inšpirácia pre všetkých, ktorí chcú prispieť k lepšej a udržateľnejšej budúcnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať