Pre ekologickejšiu Veľkú noc vydala organizácia Greenpeace Slovensko tipy ako stráviť sviatok s ohľadom na našu planétu.
Ako organizácia uviedla, týmito tipmi sa snaží upozorňovať na plytvanie potravinami, nadmernú produkciou plastov a odpadu, zhoršovanie klimatickej krízi a nedôstojné podmienky pre hospodárske zvieratá.
Prírodná výzdoba
Greenpeace vo svojich tipoch pre ekologickejšie strávenie Veľkej noci upozornila na výzdoby, ktoré by mali byť podľa organizácie z prírodných materiálov a zároveň využívať ozdoby, ktoré už máme doma.
„Do výroby ozdôb môžete zapájať aj deti, budete šetrní k životnému prostrediu a užijete si kopec zábavy a spoločne strávený čas,“ odporučila organizácia.
Žiadna panika, len kľud a pokoj
Medzi ďalší tip zaradila Greenpeace odporúčanie, aby sme neprepadávali panike počas veľkonočných nákupov.
„Myslite na svoje zdravie, peňaženku a aj na životné prostredie, ktorému nepremyslené nákupy a následné vyhadzovanie pokazených potravín či nezjedených jedál určite neprospievajú. Ak máte možnosť nakupovať priamo od farmára, určite choďte do toho. Podporíte rozvoj vidieka a udržateľné poľnohospodárstvo,“ dodala Greenpeace.
Tradičný veľkonočný jedálniček
Pri tradičných čokoládových vajíčkach, či rôznych figúrkach organizácia vo svojich tipoch upozorňuje, aby hlavná čokoláda, ktorá sa vyrába z kakaa, bola označená certifikátom Rainforest Alliance alebo UTZ.
Organizácia Greenpeace tiež upozornila, že na výrobu mnohých čokolád sa používa palmový olej z palmových plantáží, pre ktoré sa ničia dažďové pralesy. Organizácia uviedla, že do tradičného slovenského veľkonočného jedálnička patria vajíčka, varená šunka a chren.
Ako recyklujú Slováci? Zmeny, ktoré nás čakajú, budú prísnejšie
„Kresťania sa od zeleného štvrtka až do soboty zriekajú mäsa, postia a potom v sobotu večer alebo v nedeľu si urobia slávnostnú veľkonočnú hostinu. Na Veľký piatok sa zvyknú v mnohých rodinách jedávať ryby. Aj tu platí, že pokiaľ sa mäsa neviete vzdať a svoje sviatky si bez neho neviete predstaviť, Greenpeace odporúča vybrať si lokálne mäso a organické ryby. Najlepším výberom z hľadiska životného prostredia sú bylinožravé ryby, ako napríklad kapor,“ uviedla Miroslava Ábelová, hovorkyňa Greenpeace Slovensko a doplnila, že aj keď to ľudia nepočúvajú radi, znížená spotreba mäsa a mliečnych výrobkov skutočne pomáha našej planéte a klimatickej kríze.
Môžu to byť ekologické sviatky
Ako posledný tip pre ekologickejšie veľkonočné sviatky organizácia odporučila, aby sa tento sviatok nevyužíval na posilnenie kultúry konzumu.
Môžu byť kávové usadeniny príčinou kontaminácie poľnohospodárstva?
„Tí, ktorým sa nebude chcieť tráviť sviatky iba leňošením pri televízii a sú akčnejší, môžu pokojne skúsiť zorganizovať zber odpadkov vo svojom okolí. Malým deťom môžete poschovávať na záhrade fair-trade veľkonočné sladkosti a môžete si užiť kopec zábavy počas spoločného hľadania. Každá spoločne strávená chvíľa mimo televízie, počítača, tabletu alebo smartfónu sa počíta,“ dodala na záver organizácia Greenpeace.