Podľa nedávnej správy z Eurostat sa množstvo energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú využívajú krajiny EÚ, zvyšuje. V roku 2022 dosiahol podiel obnoviteľných zdrojov na hrubej spotrebe energie v EÚ 23,0%.
Čo sú obnoviteľné zdroje energie?
Rôzne formy obnoviteľných zdrojov energie, ako sú solárna, veterná, vodná, biomasa a geotermálna energia, sú základnými stavebnými piliermi pri budovaní udržateľnejšej budúcnosti. Solárna energia využíva slnečné svetlo, veterná energia využíva silu vetra, vodná energia (hydroenergia) zase pohyb vody, najmä v riekach a priehradách.
Biomasa využíva organické materiály ako drevo a poľnohospodárske odpady, zatiaľ čo geotermálna energia využíva teplo zemského jadra. Tieto zdroje sú udržateľné, obnoviteľné a prispievajú k zníženiu emisií skleníkových plynov, čím predstavujú ekologicky šetrnejšiu alternatívu k fosílnym palivám.
Ktoré krajiny tento spôsob energie využívajú v Európe najviac?
Podľa najnovších údajov v roku 2022 bolo Švédsko krajinou EÚ s najvyšším podielom obnoviteľnej energie, kde takmer dve tretiny (66 %) ich energie pochádzali z obnoviteľných zdrojov, predovšetkým z biomasy, vodnej energie, vetra, tepelných čerpadiel a kvapalných biopalív.
Na druhom mieste bolo Fínsko s podielom 47,9 % a na treťom mieste Lotyšsko s 43,3 %, pričom tieto krajiny tiež využívajú predovšetkým biomasy, vodnej energie a veternej energie. Dánsko (41,6 %) a Estónsko (38,5 %) získavalo väčšinu energie z vetra a pevných biopalív. Portugalsko (34,7 %) využivalo biopalivá, veternú a vodnú energiu a tepelné čerpadlá, zatiaľ čo Rakúsko (33,8 %) využívalo najmä vodu a tuhé biopalivá.
V rámci smernice o obnoviteľných zdrojoch energie EÚ zvýšila svoj cieľ do roku 2030 v oblasti obnoviteľných zdrojov energie z 32% na 42,5%. Cieľom je čoskoro zvýšiť tento podiel na 45%.