Január 2025 prekonal teplotné rekordy, napriek nádejnému ochladeniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
The last Polar Bear
A polar bear managed to get on one of the last ice floes floating in the Arctic sea. Due to global warming the natural environment of the polar bear in the Arctic has changed a lot. The Arctic sea has much less ice than it had some years ago. (This images is a photoshop design. Polarbear, ice floe, ocean and sky are real, they were just not together in the way they are now) Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Za posledných 15 rokov sa svet otepľoval približne dvojnásobne rýchlejšie ako počas predchádzajúcich 40 rokov.
Svet zaznamenal ďalší mesačný teplotný rekord v januári, čo vedcov šokovalo, podľa portálu Euronews.

Vedci predpokladali, že fenomén La Niña, zabezpečí chladnejší štart roku 2025 v porovnaní s rekordne horúcimi rokmi 2023 a 2024. To sa však nestalo, ako potvrdili dáta z Európskej klimatickej služby Copernicus.

Tento prekvapivý januárový rekord sa zhoduje s novou štúdiou významného klimatológa, bývalého vedca NASA Jamesa Hansena, a ďalších odborníkov, ktorí tvrdia, že globálne otepľovanie sa zrýchľuje. Toto tvrdenie však rozdelilo vedeckú komunitu.

Global warming concept.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Čo spôsobuje zvyšovanie globálnych teplôt?

Najväčším faktorom, ktorý poháňa rekordné teploty, je hromadenie skleníkových plynov spôsobené spaľovaním uhlia, ropy a zemného plynu. Prírodné faktory prispievajúce k zmene teplôt však neprebiehajú podľa očakávaní, uviedla Samantha Burgess, stratégická líderka pre klímu v Európskej meteorologickej agentúre.

Veľkým prírodným faktorom, ktorý ovplyvňuje globálne teploty, je prírodný cyklus zmien teploty vôd v rovníkovej časti Tichého oceánu. Keď je stredný Tichý oceán mimoriadne teplý, hovoríme o El Niño, čo spôsobuje prudké zvýšenie globálnych teplôt. Minulý rok bol výrazným El Niñom, ktorý skončil v júni, no napriek tomu bol celý rok teplejší, než sa pôvodne očakávalo – stal sa najteplejším rokom v histórii.

Chladnejšou stranou El Niño je La Niña, ktorá má tendenciu tlmiť účinky globálneho otepľovania a znižovať pravdepodobnosť rekordných teplôt. La Niña sa začala v januári po niekoľkých mesiacoch vývoja. Ešte minulý mesiac klimatológovia predpovedali, že rok 2025 nebude taký horúci ako roky 2024 alebo 2023, práve kvôli La Niñe.

„Aj keď rovníkový Tichý oceán nevytvára podmienky na otepľovanie globálneho podnebia, stále zaznamenávame rekordné teploty,“ povedala Burgessová a dodala, že za veľkú časť tohto nárastu môže rekordné otepľovanie oceánov na iných miestach sveta.

Zvyčajne po silnom El Niño, ako bol ten minulý rok, teploty rýchlo klesajú, no „tento pokles sme nevideli,“ dodala Burgessová.

Wooden thermometer showing high temperature on sunny day.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Aký horúci bol január 2025?

Podľa výpočtov Copernicusu bol január 2025 globálne o 0,09 °C teplejší než január 2024, ktorý bol predtým najteplejším januárom v histórii. V porovnaní s predindustriálnym obdobím bol január 2025 o 1,75 °C teplejší.

Bol to 18. mesiac z posledných 19, počas ktorých svet dosiahol alebo prekročil medzinárodne dohodnutý limit otepľovania 1,5 °C nad úrovňou predindustriálnej éry. Vedci však tento limit nebudú považovať za definitívne porušený, kým sa globálne teploty neudržia nad touto hranicou 20 rokov.

Záznamy Copernicusu siahajú do roku 1940, no iné záznamy z USA a Veľkej Británie sa datujú až do roku 1850. Vedci používajúci proxy údaje, ako sú napríklad letokruhy stromov, tvrdia, že toto obdobie je najteplejšie za posledných 120 000 rokov – teda od začiatku ľudskej civilizácie.

Symbol for limiting global warming. Male hand turnes a cube and changes the expression '2 C' to '1.5 C', or vice versa. Concept. Beautiful dak wooden table, black background, copy space.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/ Foto: ilustračné, www.gettyimages.de

Bude rok 2025 najteplejším rokom v histórii?

James Hansen, bývalý vedec NASA, ktorého často označujú za „krstného otca klimatológie“, tvrdí, že rok 2025 by mohol súťažiť o titul najteplejšieho roka.

Hansen v súčasnosti pôsobí na Kolumbijskej univerzite. V štúdii uverejnenej v časopise Environment: Science and Policy for Sustainable Development Hansen a jeho kolegovia uvádzajú, že posledných 15 rokov sa svet otepľoval približne dvojnásobne rýchlejšie ako počas predchádzajúcich 40 rokov.

„Som si istý, že tento zrýchlený trend bude pokračovať minimálne niekoľko ďalších rokov,“ povedal Hansen.
„Za celý rok to bude tesný súboj medzi rokmi 2024 a 2025.“

Hansen tiež uviedol, že od roku 2020 bol pozorovaný výrazný nárast teplôt, aj keď sa odpočítajú vplyvy El Niño a očakávané zmeny klímy. Poukázal na nedávne námorné predpisy, ktoré znížili znečistenie sírou – tá odráža časť slnečného svetla späť do vesmíru a tým mierne znižuje otepľovanie. Zníženie sírového znečistenia tak paradoxne prispieva k zvýšeniu teplôt a tento trend bude podľa Hansena pokračovať.

Pretrvávanie rekordného tepla v rokoch 2023, 2024 a teraz aj v prvom mesiaci 2025 je, mierne povedané, znepokojujúce,“ uviedol Jonathan Overpeck, dekan environmentálnych štúdií na Univerzite v Michigane, ktorý nebol súčasťou Hansenovej štúdie.

„Zdá sa, že niet pochýb o tom, že globálne otepľovanie a dopady klimatických zmien sa zrýchľujú.“

Melting Glacier in a Global Warming Environment
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/ Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rozdielne názory vo vedeckej komunite

Nie všetci vedci súhlasili s Hansenovým tvrdením o zrýchľovaní otepľovania. Gabe Vecchi z Princetonskej univerzity a Michael Mann z Univerzity v Pennsylvánii vyjadrili nesúhlas.

Vecchi uviedol, že neexistuje dostatok údajov na preukázanie, že zrýchlenie otepľovania nie je len náhodný jav. Mann dodal, že zvýšenie teplôt stále zodpovedá predpovediam klimatických modelov, a teda nie je dôvod na paniku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať