Dáni navrhli lampy z odpadu, ktoré sa vyrábajú nezvyčajnou metódou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dáni navrhli lampy z odpadu, ktoré sa vyrábajú nezvyčajnou metódou

Nové trendy v oblasti dizajnu bytových svietidiel sa zameriavajú na recykláciu materiálov. Kolekcia lámp Pix  môže byť skvelým riešením, ako minimalizovať množstvo odpadu a tým šetriť životné prostredie. Tieto lampy z odpadu zaujmú nielen jednoduchým tvarom.

Dánska spoločnosť Normann Copenhagen uviedla na trh kolekciu recyklovaných svietidiel s názvom Pix, ktorú navrhol dizajnér Simon Legald. Táto kolekcia je výsledkom zvláštneho spracovania odpadu, ktorý sa zvyčajne nevyužíva. Pix zahŕňa 4 závesné lampy s guľovým tvarom, ktoré majú neutrálny estetický vzhľad a sú vhodné do domácností aj kancelárskych priestorov.

Inovatívny prístup k využitiu priemyselného odpadu

Každé svietidlo v kolekcii Pix sa líši svojou veľkosťou, najmenšia má priemer 20 centimetrov, najväčšia 60 centimetrov. Všetky majú guľovitý tvar. Prostredníctvom zvláštnej techniky spracovania sa dosiahlo aj rozdielne farebné prevedenie.

Na výrobu svietidiel bola použitá granulovaná zmes z priemyselného plastového odpadu bielych odtieňov, ktorá sa zahrieva pri teplote 120 °C. Tento ohrev zmesí z rôznych bielych odtieňov umožňuje vytvárať rôzne štruktúry, ktoré sa môžu neskôr opäť ohriať a recyklovať po skončení životnosti svietidiel.

Okrem inovatívneho výrobného postupu lampy z odpadu zaujmú aj flexibilným zdrojom osvetlenia, ktorý z nich robí zaujímavý estetický doplnok. Po vypnutí svetla sú totiž tieto svietidlá nepriehľadné. Priehľadnými sa stávajú až po zapnutí a cez ich povrchovú časť preniká primeraná dávka svetla podčiarkujúca štruktúru na báze granulátu.

Nové možnosti ako šetriť životné prostredie

Táto kolekcia recyklovaných svietidiel Pix otvára nové možnosti pre dizajnérov, ktorí môžu využiť recyklované materiály na tvorbu esteticky príjemných a funkčných svietidiel. Okrem toho sa takto prispieva k udržateľnej výrobe, ktorá minimalizuje množstvo odpadu a chráni životné prostredie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať