Kiska podpísal novelu zdravotníctva, životné minimum zostáva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kiska
Nový slovenský prezident Andrej Kiska počas rozhovoru pre spravodajskú agentúru SITA. Bratislava, 6. jún 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok podpísal novelu zákona o životnom minime. Novela zákona zabraňuje tomu, aby sa pri poklese životných nákladov nízkopríjmových domácností, resp. čistých peňažných príjmov na osobu znižovala suma životného minima.

Kiska podpísal novelu zabraňujúcu poklesu životného minima

Peniaze
Foto: Shutterstock

Zníženie sumy životného minima by pritom znamenalo aj pokles výšky rodičovského príspevku, prídavku na dieťa, daňového bonusu na dieťa či nezdaniteľnej časti základu dane.

Ak by podľa súčasného zákona aspoň jeden zo sledovaných ukazovateľov klesol, malo by sa znížiť aj životné minimum.

Podľa prezidentom podpísanej novely sa však pri poklese životných nákladov nízkopríjmových domácností, resp. čistých peňažných príjmov životné minimum zachová na súčasnej úrovni.

Suma životného minima sa upravuje každoročne k 1. júlu, a to buď na základe koeficientu rastu čistých peňažných príjmov na osobu alebo koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností zistených Štatistickým úradom SR. Pri valorizácii súm životného minima sa zohľadňuje nižší koeficient.

Kiska podpísal zákon, ktorý Gašparovič vetoval

Prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú jeho predchodca Ivan Gašparovič vetoval. O opätovné vrátenie do parlamentu požiadala exprezidenta ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská pre administratívnu chybu.

K legislatíve bola omylom priložená príloha s nesprávnym zoznamom prioritných chorôb. Ak by takéto znenie v zákone ostalo, rezort zdravotníctva upozorňoval, že zákon by mohol byť v nesúlade s Ústavou SR. Poslanci námietke Gašparoviča vyhoveli a predmetný zoznam vypustili.

Opätovne schválený zákon rieši ošetrovateľskú starostlivosť

Gynekologia_nemocnica_lekari
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa zákona by mohli poisťovne hradiť zariadeniam sociálnych služieb a zariadeniam sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately niektoré výkony, ako napríklad ošetrenie preležanín, preväz rany, či odsávanie pacienta. Celkovo zoznam obsahuje deväť zdravotných výkonov.

Rozhodnutie, či zdravotná poisťovňa uzatvorí zmluvu s takýmto zariadením a bude mu tak výkony preplácať, necháva rezort zdravotníctva na nej. Novela zákona prináša aj nové povinnosti pre nemocnice. Tie budú musieť bezodkladne po tom, čo prepustia novorodenca domov, zaslať prepúšťaciu správu jeho všeobecnému lekárovi.

Pediater následne do troch dní vykoná preventívnu prehliadku novorodenca v domácom prostredí, a ak mu to umožnené nebude, nahlási to úradu práce. Opatreniami sa má predísť tomu, aby sa deti strácali v systéme, pretože o nich lekári nevedia.

Ohlasovaciu povinnosť budú mať aj samotné nemocnice. Na úrady práce budú hlásiť matky, ktoré po pôrode svojvoľne opustia nemocnicu bez dieťaťa či s ním bez toho, aby mali súhlas zariadenia.

Novela taktiež posúva termín začiatku eHealthu (elektronické zdravotníctvo) o rok, naplno by tak mal začať fungovať až v roku 2017. Ministerstvo zdravotníctva totiž zrušilo tender na softvérové komponenty pre Národný zdravotnícky informačný systém, ktorý je jednou z jeho nosných častí. Zabezpečiť má napríklad pripojenie nemocníc a ambulancií do systému elektronického zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaIvan GašparovičZuzana Zvolenská