BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Násilie bolo nepochybne hlavnou motiváciou mnohých účastníkov sobotnej demonštrácie proti utečencom. Inak sa napadnutie cyklistického podujatia v Bratislave a náhodných okoloidúcich vysvetliť nedá.
Tvrdí to prezident SR Andrej Kiska na svojom oficiálnom konte na sociálnej sieti Facebook. Prezident tak komentuje vyčíňanie extrémistov, ktorí po proteste v sobotu 20. júna hádzali do ľudí kamene a ničili policajné autá. Kiska zároveň dôrazne odsúdil všetky prejavy násilia.
Diskusia o utečencoch je diskusiou o nás samých
Slovensko podľa Kisku nie je ani krajinou vstupu masovej vlny imigrantov, ani nepatrí k cieľovej krajine ich záujmu. „V skutočnosti máme takmer nulovú skúsenosť a každý rok minimálny počet udelených azylov. Zato v postojoch, ktoré k tomu formulujeme, máme hneď od začiatku silné slová a kategorické súdy. Myslím si, že v takto nastavenej debate by bolo užitočné sa na moment stíšiť, a potom znovu začať tak, aby sme rozlišovali aspoň to základné. Musíme rozlišovať medzi ekonomickou migráciou a utečencami – ženami, deťmi a mužmi – ktorí unikajú pred systematickým a cieleným vraždením. Riskujú život plavbou cez more, aby unikli takmer istej smrti,“ píše Kiska na sociálnej sieti.
Ako tiež prezident dodal, kvóty nie sú riešením. Je však našou morálnou povinnosťou pomôcť ľuďom v ohrození života. „Opakujem, neexistujú ľahké riešenia tohto problému. Ale nemôžeme nechať všetko na najviac vyťažené štáty. Ak nezačneme spolupracovať, z európskeho problému sa stane globálny. Diskusia o utečencoch je diskusiou o nás samých. O našich hodnotách. Ak nedokážeme vysvetliť, prečo je dôležité pomôcť ľuďom v núdzi, prenecháme priestor extrémistom. A to nesmieme dopustiť,“ vysvetlil Kiska.
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = „//connect.facebook.net/sk_SK/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3“; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‚script‘, ‚facebook-jssdk‘));
Pohľad na extrémistov naháňal slušným ľuďom strach
Svetový deň utečencov sa, žiaľ, v Bratislave neniesol v duchu diskusie a hľadania riešení tohto problému, ale skupiny extrémistov a neonacistov ho zneužili na násilnosti a šírenie strachu.
Myslí si to strana SDKÚ-DS, podľa ktorej je potrebné riešiť masívny nárast prílevu utečencov do Európy a hľadať príčiny tohto javu so snahou o jeho elimináciu pri rešpektovaní demokratických princípov a uplatňovania základných ľudských práv. Informovala o tom tlačová služba SDKÚ-DS.
„Pohľad na besniace tlupy extrémistov v hlavnom meste slušným naháňal strach. Ja sa však pýtam: V čom sa líši predstava týchto náckov o presadzovaní svojej ideológie od predstavy fanatikov z Islamského štátu? Len v tom, že slovenskí neonacisti nemajú v rukách moc. Preto tú moc nesmú nikdy získať,“ uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Predseda SDKÚ-DS zároveň dodal, že myšlienku Bruselu vyriešiť otázku migrácie kvótami je nutné odmietnuť. Nerieši totiž podstatu problému, ktorým je strach o život, túžba po lepšom živote, ale aj zneužívanie migrácie organizovanými skupinami na vlastné obohatenie. Diskusia riešení problémov imigrantov musí byť podľa strany odborná a vecná a v žiadnom prípade nemôže byť podfarbená rasistickými alebo xenofóbnymi ideológiami.
Polícia zadržala dve osoby pre útoky na verejného činiteľa
Prečítajte si, ako informovali médiá o proteste v Bratislave
Obrazom: Slovensko Slovákom, kričal dav v Bratislave
Stovky ľudí protestovali proti utečencom, prišiel aj Kotleba
Obrazom: Extrémisti napadli ľudí, zjazd v Bratislave zrušili
Na polícii skončilo okolo 140 osôb
V Bratislave sa v sobotu 20. júna uskutočnilo protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“, ktoré protestovalo proti prílevu imigrantov do Európy. V súvislosti s týmto zhromaždením sa uskutočnilo niekoľko incidentov.
Na nádvorie Bratislavského hradu počas protestných zhromaždení vošlo približne tristo ľudí a napadli osoby, ktoré boli na cyklistických pretekoch. Polícia eviduje aj útok na policajta, ktorému niekto do stehna hodil kocku z dlažby.
Vandali tiež poškodili šesť policajných áut. Pre podozrenie z trestného činu výtržníctva, poškodzovania cudzej veci, útoku na verejného činiteľa, extrémistickej trestnej činnosti, ako aj páchania iného protiprávneho konania skončilo na polícií približne 140 osôb.
Zároveň sa v hlavnom meste uskutočnilo aj zhromaždenie „Spoločne proti nenávisti – Bratislava blokuje“, kde sa zišlo približne dvesto ľudí. Pred Prezidentským palácom sa davy stretli a prívrženci zhromaždenia „proti islamizácii Európy“ hádzali do zhromaždenia „Spoločne proti nenávisti“ dymovnice.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.