Úroveň nezamestnanosti v Kežmarskom okrese sa za posledné obdobie vyšplhala na nelichotivú prvú priečku v rámci celého Slovenska. V súčasnosti je už takmer na dvojnásobku priemeru nezamestnanosti v rámci krajiny.
Informovala o tom ministerka hospodárstva Denisa Saková počas piatkovej pracovnej návštevy v Kežmarku, kde si pozrela dva výrobné podniky. Ako konkretizovala, kým priemerná miera nezamestnanosti na Slovensku sa pohybuje medzi 5,1 až 5,6 percenta, v Kežmarku je to okolo 9,98 percenta.
Stoja pred veľkou výzvou
Primátor mesta Ján Ferenčák poznamenal, že s nezamestnanosťou v okrese i meste bojujú dlhodobo. Samotný okres Kežmarok bol v roku 2015 zaradený medzi najmenej rozvinuté okresy.
Nezamestnanosť na Slovensku je mierne vyššia, avšak ministerstvo spustilo dva projekty na podporu dlhodobo nezamestnaných, aby ju znížilo
„Mali sme už aj nezamestnanosť 16 či 23-percentnú, ale práve priemyselný park aj príležitosti, ktoré sa nám podarilo aj v predchádzajúcich obdobiach do mesta dostať, znížili nezamestnanosť. Teraz opäť stojíme pred veľkou výzvou,“ komentoval pre médiá.
Potrebné je podľa neho podporiť významné investície a rozprávať aj o nových miestach a priemyselných parkoch. „V rámci okresu sa musíme pozrieť na to, aby sme pomohli nielen v meste Kežmarok, ale aj iným obciam, prípadne mestám sa rozvíjať,“ uviedol.
Ministerstvo chce byť nápomocné
Saková doplnila, že v tomto smere chce byť rezort hospodárstva nápomocný. „Ku každému investorovi, ktorý bude mať nejaké požiadavky a investičné zámery, či už čo sa týka nových investícií alebo rozvoja existujúcich investícií, budeme ústretoví, keď bude spĺňať všetky podmienky,“ povedala.
Pradiareň v Kežmarku zmenila svoju podobu a neskôr pribudne múzeum, ministerka Saková vyzdvihla investíciu (video+foto)
V súvislosti s opätovným nárastom nezamestnanosti v okrese primátor poukázal na štruktúru obyvateľstva i vzdelanosť. Ako v úvode februára informovala samospráva, napríklad ku koncu novembra minulého roka tvorili občania z marginalizovanej komunity približne 68 percent z evidovaných nezamestnaných.
Pomôcť by mohla Mubea
Pomôcť znížiť percento nezamestnanosti by v ďalších rokoch mohla aj spoločnosť Mubea, ktorá v závode v Kežmarku vyrába od roku 2020 komponenty do automobilového priemyslu. V súčasnosti zamestnáva 150 ľudí, do roku 2028 sa zaviazala zamestnať približne 500 zamestnancov.
Podľa konateľa spoločnosti Miroslava Mikulu majú v závode dobré skúsenosti aj s rómskymi zamestnancami. „V prípade, že sú dostatočne a dobre zaškolení, je ich práca zodpovedná. Aj do budúcnosti počítame s tým, že by sme ich zamestnávali,“ povedal pre médiá.
Primátor Ferenčák zároveň ako perspektívne odvetvie pri stabilizácii zamestnanosti označil strojárenstvo, ktoré by chceli rozvíjať. „Určite sa budeme musieť pozrieť na nové odbory v rámci odborného školstva, zamerať sa aj na spoluprácu firiem so školami, teda duálne vzdelávanie, ktoré je veľmi perspektívne v tejto oblasti,“ skonštatoval.