Vláda totálne zlyhala pri zapojení zdravotníkov z cudziny, ktorí mohli v krízovom období pomôcť s nedostatkom domácich. Kým napríklad Česko či Poľsko zjednodušili zamestnávanie zdravotníkov z Ukrajiny, SR im ešte stále kladie polená pod nohy a byrokraciou ich vyháňa. Doteraz prijaté opatrenia v zákone Lex Ukrajina sú nedostatočné. Kritizuje lekárka a tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.,,Stojíme uprostred vážnej krízy, keď slovenskí zdravotníci melú z posledného a tisícky ich zvažujú odchod. Mnohým zdravotníkom z Ukrajiny však slovenské úrady práce v tejto situácii z rôznych dôvodov nepredĺžili povolenie na pracovný pobyt. Je to nepochopiteľné a vážne manažérske zlyhanie,“ približuje Kolejáková.
Slovensku podľa nej chýba jednoduchšia stratégia zamestnávania zdravotníkov zo zahraničia. Ako upozorňuje, stačili by aj menšie systémové zmeny, a to najmä zjednotiť všetky procesy naprieč rezortmi, ktorých sa zefektívnenie zamestnania dotýka a zjednodušiť procesy v administratíve tak, aby štát čo najviac uľahčil podmienky s uznaním diplomov a zabezpečil dostupnosť jazykových kurzov.
V susednom Poľsku mohli zdravotníci rýchlejšie nastúpiť do zamestnania vďaka špeciálnemu zákonu, ktorý uľahčil jazykové testy a uznávanie diplomov. Poliaci dnes aj vďaka tomu evidujú 12-tisíc nových zdravotníkov. ,,Potrebné dokumenty si tam zdravotníci po novom vybavia už do troch týždňov. Najskôr pracujú na začiatočníckej pozícii, najmenej tri mesiace pod dohľadom a do roka musia zložiť jazykovú skúšku. Predošlý postup zdravotníkov zdržiaval aj roky, takto môžu pružnejšie pracovať na pozícii adekvátnej ich vzdelaniu,“ vysvetľuje Kolejáková.
Česká republika zasa umožnila pracovať zdravotníkom bez nostrifikácie, teda uznania diplomu, prvé tri mesiace. Za ten čas si ho môžu vybaviť. ,,V niektorých prípadoch žiadajú slovenské úrady okrem diplomu aj zoznam predmetov či počet školských hodín z vojnou devastovanej Ukrajiny. To je v aktuálnej situácii neakceptovateľné. Stavia azda Slovensko pečiatky a byrokraciu nad zdravie nás všetkých?“ zdôrazňuje tímlíderka KDH pre zdravotníctvo.
„Prestaňme sa už hrať na administratívu a na platonické snahy pomôcť zdravotníctvu. To potrebuje v prvom rade riadenie so zdravým rozumom a akútnu systémovú pomoc. Nevyužiť v tomto stave ponúkajúce sa sily zo zahraničia je ďalšie obrovské zlyhanie,“ dopĺňa Kolejáková.
KDH už začiatkom marca vyzvalo vládu zriadiť špeciálny úrad splnomocnenca pre dlhodobé riešenie otázok, ktoré vyplývajú z prívalu utečencov a dôsledkov vojny na Ukrajine. Jeho úlohou malo byť prierezovo koordinovať všetky postupy tak, aby sa v týchto otázkach postupovalo profesionálne, pružne a vláda sa mohla viac sústrediť na ďalšie výzvy, ktoré trápia Slovensko. Úlohou splnomocnenca by bolo aj predchádzať zlyhaniam, aké dnes vidíme v otázke neschopnosti zapojiť zdravotníkov z cudziny. Tento úrad však vláda nezriadila.
Informačný servis