Každý rok pribudne 30-tisíc Slovákov chorých na rakovinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Narcis kvet
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Na Slovensku zaznamenajú lekári ročne takmer 30-tisíc nových prípadov rakovinových ochorení. Vyplýva to z údajov Národného onkologického ústavu (NOÚ).

Pritom ešte v roku 1994 bol zaznamenaný ročný počet nových ochorení menej ako 20-tisíc prípadov. Podľa Miroslavy Džupinovej z organizácie Liga proti rakovine na onkologické ochorenia ročne vo svete zomrie približne 7,6 milióna ľudí. Medzinárodný deň boja proti rakovine si pripomíname každoročne 4. februára

Klesol počet ochorení na rakovinu pľúc

Podľa Džupinovej na Slovensku na onkologické ochorenia každoročne zomrie viac ako 6,5 tisíca mužov a 5-tisíc žien. Potvrdzujú to aj onkológovia. Podľa nich je Slovensko na jednom prvých miest na svete vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka u mužov aj u žien. Pripisujú to predovšetkým nezdravému stravovaniu a spôsobu života.

Vysoké čísla máme aj pri rakovine pankreasu. Tu však lekári nevedia určiť jednoznačný dôvod. Podľa údajov Národného onkologického ústavu u nás od roku 1989 narástol počet všetkých druhov onkologických ochorení. Výnimkou je len rakovina pľúc, pri ktorej ročný počet ochorení klesol.

Svetový deň boja proti rakovine je podľa Ligy proti rakovine ideálny k šíreniu povedomia o potrebe zdravého životného štýlu, zabezpečenia včasného zistenia ochorenia, liečby dostupnej pre každého a maximalizácie kvality života onkologických pacientov.

Kras test, rakovina hrubého čreva
Foto: magazine.merck.de

Na školách sa vyučuje predmet Onkologická výchova

„Tohtoročné motto Svetového dňa proti rakovine, ktoré znie „Not beyond us“ – „Nie mimo nás“, sa snaží pozitívne aktivizovať do boja proti rakovine so zdôraznením, že riešenia na predchádzanie i na prekonanie rakoviny existujú, nie sú však mimo nás a záleží vo veľkej miere na nás,“ povedala Džupinová.

Podľa nej sa Liga v súčasnosti popri projektoch na pomoc ľuďom postihnutým rakovinou zameriava aj na vzdelávanie mladej generácie o predchádzaní nádorovým i iným civilizačným ochoreniam.

„V roku 2000 sa začal na približne sedemdesiatich spolupracujúcich školách po celom Slovensku vyučovať predmet Onkologická výchova,“ dodala Džupinová s tým, že cieľom tohto voliteľného predmetu je viesť mladých ľudí k rozumnému a zodpovednému prístupu k prevencii choroby. Taktiež im má pomôcť preklenúť tabu a bariéry v komunikácii s onkologickým pacientom, ktorým sa môže stať ktokoľvek z ich okolia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovine