BRATISLAVA 26. decembra (WebNoviny.sk) – Kauzy má podľa podpredsedu Smeru-SD Mareka Maďariča každá vláda. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, na každú vládu sa môžeme pozerať aj týmto spôsobom. „Nevyhne sa im žiadne vládne zoskupenie,“ uviedol.
Maďarič: Obnova pamiatok je beh na dlhé trate
Vládu môžeme však podľa neho hodnotiť aj cez zlepšovanie situácie v štáte. „A toto kritérium uprednostňujem v našom prípade preto, lebo sa dá doložiť na faktoch a porovnaniach. Tie ukazujú, že situácia sa za štyri roky zlepšila,“ konštatoval.
Kritériá pri zostavovaní kandidátky Smeru-SD sú rôzne, ale nemenia sa
Schopnosť sebareflexie či vyvodzovania politickej zodpovednosti patrí podľa Maďariča k politike Smeru-SD. „Vyvodenie politickej zodpovednosti – to je zváženie, ako niektorý človek pôsobí, aký má vytvorený obraz. Ak má vytvorený kontroverznejší obraz, nie je to ešte znakom niečoho zlého, aj keď pre skupinu ľudí môže pôsobiť negatívne. Je potom otázkou strany, alebo samotných jednotlivcov, či vyvodia politickú zodpovednosť a pomôžu tým strane a v konečnom dôsledku aj sebe,“ vysvetlil.
Človek, ktorý voči sebe vyvodí politickú zodpovednosť v pravý čas, má podľa podpredsedu Smeru-SD šancu sa po nejakom čase opäť uchádzať o dôveru. „Kto ale vo svojej pozícii tvrdohlavo zotrváva, aj keď je v danej chvíli spojený s nejakou kauzou, alebo má negatívny obraz a nedokáže vyvodiť sebareflexiu, z dlhodobého hľadiska stráca,“ vyhlásil. Preto podľa neho aj príbehy Pavla Pašku a Renáty Zmajkovičovej treba chápať ako vyvodenie politickej zodpovednosti a nie očisťovanie. „To boli osobné rozhodnutia urobené s ohľadom na Smer-SD,“ dodal.
Kritériá pri zostavovaní kandidátky Smeru-SD sú podľa Maďariča rôzne, ale nemenia sa. Kandidátku navrhuje predseda strany, ktorý ju konzultoval s členmi vedenia. Napokon ju schvaľuje predsedníctvo. Postavenie na kandidátke súvisí s postavením ľudí v strane. Svoje miesto majú členovia vedenia, krajskí predsedovia, okresní predsedovia, členovia vlády. „Sledujeme aspekt odbornosti, kvality ľudí. Zohľadňujeme aj prílev nových ľudí. Je to vejár princípov, z ktorých vzniká kandidátka,“ uviedol Maďarič.
Mladých v Smere-SD je veľa
Mladí poslanci, ktorí pôsobili v parlamente a na kandidátke boli pred štyrmi rokmi ako nominanti Mladých sociálnych demokratov (MSD), sa na kandidátku teraz vôbec nedostali, alebo sa prepadli nižšie. „Slovo mladí v prípade Smer-SD je trochu zavádzajúce. Ak máme medzi sebou poslancov vo vyššej vekovej kategórii, je ich menšina. Vedenie strany, cez predsedu parlamentu, viacerých členov vlády, to sú prevažne štyridsiatnici a päťdesiatnici. Štyridsiatnika považujem v politike za mladého. Za najzrelší vek považujem päťdesiatku. V tomto veku dochádza k prieniku skúseností a energie,“ povedal Maďarič s tým, že Smer-SD nezápasí s problémom prestarnutosti.
Mladí nie sú podľa neho len tí, ktorí prichádzajú z mladej sociálnej demokracie. „Máme mladých ľudí, ktorých postupne posúvame vyššie, alebo sa uplatňujú inde. Spomeniem napríklad úspešného mladého politika Jána Podmanického, ktorý sa presadzuje ako veľmi úspešný starosta. Je našim okresným predsedom, tiež predsedom parlamentného výboru. A zaslúžene postúpil aj na kandidátke. Nepatril k tým, ktorí išli cez mládežnícku organizáciu. Peter Pellegrini je ďalší príklad mladého politika, ktorý cestu na úplný vrchol dosiahol síce veľmi rýchlo, ale tomu predchádzalo postupné pôsobenie cez asistenta poslanca NR SR, štátneho tajomníka až po ministra,“ zdôraznil.
Mladých v Smere-SD je podľa neho veľa. „Konkurencia je veľká. Netriedime to podľa toho, kto odkiaľ prišiel. Možno tí, čo prišli cez MSD, sa tak neuplatnili, alebo si neurobili také meno,“ dodal. Na kandidátke nie sú ani viacerí ministri. „My sme od začiatku vo vláde dávali priestor aj ľuďom z iného prostredia, ktorí sa profilovali odborne. Je to otázka aj na nich, či sa chcú postupne zžiť so stranou, alebo sa ďalej angažovať politicky, ale nie stranícky. To, že nie sú na kandidátke niektorí ministri, neznamená, že ak budú chcieť a Smer-SD bude vo vláde, nebudú pri nás,“ povedal Maďarič.