BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Stovky psov a mačiek z rómskych osád už zachránil Československý kastračný program Združenia za práva zvierat za tri roky svojej existencie.
Len tento rok vykastrovali už viac ako 400 zvierat z osád v Moldave nad Bodvou, Jasove (obe okr. Košice) a Zlatých Klasoch (okr. Dunajská Streda), pričom asi polovicu, väčšinou chorých psov a mačiek z týchto osád odobrali a umiestnili v nových domovoch.
Psíčkari kŕmia štvornohých miláčikov nezdravými maškrtami
Sloboda zvierat radí, psy a mačky potrebujú v zahraničí pas
Kastračné akcie robia dobrovoľníci s veterinármi
Československý kastračný program vznikol pre katastrofálny stav túlavých zvierat na Slovensku, ktoré dlhodobo bojuje s problémom nekontrolovaného množenia túlavých psov a mačiek.
Jedným z riešení sú plošné kastrácie vo vytypovaných lokalitách, najmä v rómskych osadách, kde sa narodené mláďatá často nedožijú ani niekoľkých dní, sú nehumánne usmrcované a ak prežijú, žijú v nevyhovujúcich podmienkach, trpia rôznymi chorobami a nekontrolovateľne sa množia.
Kastračné akcie uskutočňuje skupina mladých dobrovoľníkov s tímom veterinárov väčšinou na podnet obce. Na ich bezpečnosť musí často dozerať obecná polícia.
„Sú aj osady, kde nemajú svojho vajdu alebo nerešpektujú obecnú políciu či starostu. Tam nastáva problém, no vždy sme to všetko zvládli,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka Združenia za práva zvierat Diana Truchlíková.
Jedna akcia stojí najmenej 5000 eur
Kastračné akcie sa financujú z dobrovoľných finančných príspevkov, no prispieva aj samotná obec. Výdaje na jednu akciu podľa Truchlíkovej predstavujú 5000 až 8000 eur, ďalšie náklady si však vyžaduje veterinárna starostlivosť o odobraté zvieratá, ktoré sú choré alebo potrebujú operácie.
„V jednej osade sa vyskytol parvovírus. Desiatky šteniat sme museli postupne hospitalizovať a dať do karantény. To nás momentálne finančne zruinovalo,“ hovorí Truchlíková, podľa ktorej združenie už plánuje ďalšie kastračné akcie v osadách v Hranovnici a Spišskom Štiavniku (obe okr. Poprad).
Riešením je aj osveta
Ďalším spôsobom riešenia problému túlavých, premnožených a utrácaných zvierat na Slovensku je osveta obyvateľstva, aby zbytočne nemnožili svoje zvieratá a nechávali ich kastrovať.
Kastračný program sa riadi príkladom vyspelých krajín Európskej únie, kde premnoženie spoločenských zvierat a ich túlanie sa po uliciach už neexistuje vďaka dlhoročnej osvete a väčšej uvedomelosti ľudí.
„Vec, ktorá by tiež pomohla túto ťažkú situáciu zmeniť, by bola povinnosť kastrovať zvieratá pre všetky útulky. Žiaľ, stále veľa útulkov dáva do adopcie aj nekastrované zvieratá,“ povedala Truchlíková, podľa ktorej by Slovensku pomohla aj zmena zákona o ochrane zvierat.
V prípade, že chce niekto Československému kastračnému programu pomôcť, môže tak urobiť na jeho internetovej stránke http://www.cskp.eu/chcempomoct.html.