BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS má obavy, že Jaromír Čižnár v prípade zvolenia za generálneho prokurátora nebude nezávislý, ale bude dvojnásobným dlžníkom strany Smer-SD.
„Tou prvou dlžobou je, že všetky možné prekážky, ktoré existovali, aby sa pre neho uvoľnila stolička generálneho prokurátora, mu Smer odstraňoval z cesty, koľko len vládal plnou parou,“ tvrdí Frešo.
Druhá dlžoba podľa neho ešte len nastane. „Ak dôjde k tej voľbe na budúci utorok, tak pán doktor Čižnár bude zvolený len jednou stranou – stranou Smer. Bude to prípad, ktorý nie že nemá pamätníka od čias mečiarizmu – on nemá pamätníka od komunizmu,“ povedal Frešo.
Frešo síce nepozná Čižnára osobne, ale ako povedal, porušil vlastné slovo, „lebo hovoril, že počká na rozhodnutie ústavného súdu o predbežnom opatrení“. Predbežným opatrením žiadal nevymenovaný zvolený kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš, aby Ústavný súd (ÚS) SR nepovolil novú voľbu, kým nerozhodne o jeho sťažnosti.
Čižnár nebude nezávislý
Čižnár v pondelok predstaví víziu riadenia prokuratúry
Kandidát na generálneho prokurátora Jaromír Čižnár v pondelok 17. júna na ústavnoprávnom výbore predstaví svoju víziu riadenia Generálnej prokuratúry SR.
„Členovia výboru mu môžu klásť otázky. Výbor by mal zároveň posúdiť, či kandidát spĺňa zákonom stanovené podmienky,“ uviedla v piatok pre agentúru SITA podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková.
Ak ústavnoprávny výbor odsúhlasí Čižnárovu kandidatúru, predseda parlamentu Pavol Paška navrhne zaradiť tajnú voľbu nominanta na generálneho prokurátora do programu 21. schôdze národnej rady. Voľba by sa mala uskutočniť v utorok 18. júna o 17:00.
Frešo, ako aj predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská poukazovali na aktuálne dianie v susednej Českej republike, kde pre podozrenia z korupcie zatýkajú vysokopostavených ľudí vrátane politikov.
Podľa Žitňanskej je dôležité, aby polícia a prokuratúra mali naozaj rozviazané ruky a aby sa nestali nástrojom politického boja a zneužívania voči protivníkom.
Žitňanská pripomenula Ficov výrok
Žitňanská upozornila aj na vyhlásenie Fica zo 17. mája 2011, keď sa volil generálny prokurátor. „Generálny prokurátor bude človek plne závislý od vládnej koalície,“ citovala Fica s tým, že dnes podľa nej ten istý Fico na post generálneho prokurátora nominuje svojho kamaráta a spolužiaka.
Žitňanská si vie predstaviť legitímnu diskusiu o novej voľbe generálneho prokurátora až po tom, ak by sa skončili všetky procesy okolo Čentéšovej ústavnej sťažnosti a za predpokladu, že by ústavný súd povedal, že prezident mal právo nevymenovať Čentéša.
Upozornila, že ústavný súd môže konštatovať aj porušenie Čentéšových práv.
Prezident nestojí nad ústavou a ústavným súdom, ale musí rešpektovať rozhodnutia ÚS, takže situácia by v takom prípade bola podľa Žitňanskej iná. „Obávam sa, že to môže skončiť tak, že budeme vyplácať Dr. Čentéšovi odškodné vo výške možno aj niekoľkoročného platu generálneho prokurátora,“ pripustila Žitňanská. Ale medzitým „budeme mať generálneho prokurátora dosadeného Ficom“, pripustila možnosť situácie, ktorú by museli v takom prípade posúdiť.
Čižnár je kariérny prokurátor
Predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Róbert Madej (Smer-SD), ktorý nomináciu Čižnára predložil, považuje vyjadrenia predstaviteľov SDKÚ-DS za nezmyselné. „Doposiaľ neexistuje, ani nikdy neexistovala, žiadna právna prekážka pre voľbu kandidáta na generálneho prokurátora. Jaromír Čižnár je kariérny prokurátor, ktorý cely život pracuje v tomto rezorte, je váženým odborníkom a má podporu aj u svojich kolegov. Jeho doterajšie pôsobenie na prokuratúre je preto zrejmou zárukou odborného a nezávislého výkonu tejto významnej funkcie,“ uviedol Madej.
Príčinou viac ako 2,5-ročných problémov s menovaním nového generálneho prokurátora sú podľa Madeja pravicové politické strany. „Pani Žitňanská by si mala spomenúť na predchádzajúce voľby kandidáta na generálneho prokurátora, ktoré aj expremiérka Radičová nazvala fraškou. Ďalej by si mala spomenúť na obchádzanie rozhodnutia ústavného súdu, keď voľbu zorganizovali po pozastavení účinnosti zákona, ešte pred zverejnením tohto rozhodnutia v zbierke zákonov. V neposlednej miere pripomínam pani Žitňanskej, že to bola práve jej vtedajšia premiérka, ktorá vydierala vlastných poslancov svojim odchodom z funkcie, ak nebude zvolený vhodný kandidát,“ uviedol šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu.