Prezidentská kancelária sa mení na zelenú. Ambíciou je, aby sa do roku 2030 stala prvou uhlíkovo neutrálnou verejnou inštitúciou na Slovensku.
Zelená strecha ako prirodzený absorbent
Ako uviedla dnes na sociálnej sieti prezidentka Zuzana Čaputová, v tejto súvislosti už podnikla jej kancelária viaceré konkrétne kroky. Zelená strecha sa stala prirodzených absorbentom, ale zároveň je aj izolantom produkcie CO₂. Vybudované fotovoltaické panely pokrývajú takmer 15 percent spotreby elektrickej energie prezidentskej kancelárie.
Železnú oponu dokázala zbúrať spoločná túžba po slobode pre každého jednotlivca a spoločnosť, tvrdí prezidentka Čaputová (foto)
„Vďaka dôslednému prístupu a vyškoleniu zamestnancov produkujeme už o 50 percent menej odpadu než po minulé roky. Znížili sme tvorbu emisií o 50 percent v porovnaní s rokom 2019. Ďalej menej svietime, menej kúrime a menej chladíme, čo znamená, že sme o 12 percent znížili spotrebu elektrickej energie,“ informovala Čaputová.
Takmer 6-tisíc vysadených stromov
Sadením stromčekov kompenzuje kancelária prezidentky uhlíkovú stopu, ktorú už nevie znížiť. Za roky, odkedy je Čaputová vo funkcii, vysadila už 5 558 stromov.
„Znamená to, že sme na rôznych územiach Slovenska vysadili prezidentský les, ktorý je veľký ako tri futbalové ihriská,“ priblížila Čaputová. Každý rok organizuje prezidentská kancelária letnú klimatickú akadémiu, v rámci ktorej sa vyškolilo už 49 mladých klimatických lídrov. V rámci podpory biodiverzity osadili v prezidentskej záhrade včelie úly.
Zelené úsilie inštitúcií
„Máme tam tri včelie rodiny a takto produkujeme prezidentský med, ktorý je súčasťou našich oficiálnych darov,“ doplnila Čaputová. Prezidentská kancelária chce tiež oceňovať zelené úsilie ďalších verejných inštitúcií.
Čaputová si pripomenie výročie Nežnej revolúcie aj v Prahe, na hrade ju privíta prezident Pavel
Ocenenie Zelená prezidentská pečať odovzdala Zuzana Čaputová prvýkrát minulý týždeň v Trenčíne. „Na každom jednom z nás záleží a každý jeden krok sa počíta,“ dodala na záver prezidentka.