OTTAWA 13. decembra (WEBNOVINY) – Kanadská vláda v pondelok oznámila, že formálne odstupuje od Kjótskeho protokolu, ktorý stanovuje ciele v celosvetovom obmedzovaní emisií takzvaných skleníkových plynov.
Ako uviedol minister životného prostredia Peter Kent, Ottawa uplatňuje svoje „legálne právo“ odstúpiť, keďže dokument podľa nej „nie je cestou ku globálnemu riešeniu klimatických zmien“.
Vyjadril sa tak po skončení konferencie OSN o zmenách podnebia v juhoafrickom Durbane, ktorej účastníci sa po takmer dvojtýždňových tvrdých rokovaniach dohodli na ďalšom postupe v tejto oblasti.
Kjótsky protokol z roku 1997 však naďalej zostáva jediným medzinárodným dohovorom svojho druhu. Kanada je pritom prvou signatárskou krajinou, ktorá sa odmietla ďalej hlásiť k svojim záväzkom.
Na základe Kjótskeho protokolu mala Kanada znižovať emisie oxidu uhličitého tak, aby boli v roku 2012 o šesť percent nižšie ako v roku 1990, namiesto poklesu však v krajine zaznamenali ich prudký nárast. Odstúpením od protokolusa Ottawa môže vyhnúť plateniu pokút do výšky až 14 miliárd kanadských dolárov (10,3 mld. eur).
Kanadská vláda už predtým upozorňovala, že prísľuby na základe dohovoru, ktorý sa netýka najväčších znečisťovateľov, ako sú Čína, India a Spojené štáty, nedávajú zmysel.
Minister Kent v pondelok Kjótsky protokol dokonca označil za „prekážku“ a vyjadril presvedčenie, že skutočnou cestou vpred je nová dohoda, ktorá bude „právne záväzná“ pre všetkých významných znečisťovateľov, pričom Kanade umožní „pokračovať vo vytváraní pracovných miest a hospodárskom raste“.