Kanada je pre arbitra Országa zasľúbenou krajinou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Ország
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Hostiteľská krajina XXI. zimných olympijských hier vo Vancouveri je pre 40-ročného slovenského hokejového rozhodcu Petra Országa z Košíc zasľúbenou. Pred dvoma rokmi v kanadských mestách Québec a Halifax začínal svoju medzinárodnú kariéru v A-kategórii majstrovstiev sveta mužov, teraz zažije v kolíske hokeja svoju olympijskú premiéru. Keďže šampionát v roku 2008 bol súčasne aj veľkou oslavou 100. výročia založenia Medzinárodnej federácie ľadového hokeja IIHF, novic medzi arbitrami najvyššej kategórie MS považoval vtedajší turnaj za vrchol svojej rozhodcovskej činnosti. „Vtedy sme začínali rozhodovať systémom štyroch rozhodcov, takže som bol rád, že som sa medzi nich dostal. Vytešoval som sa z toho a nečakal som, že by som mohol ako rozhodca dosiahnuť ešte viac. O rok neskôr však bol svetový šampionát vo Švajčiarsku a mne zverili rozhodovať finále MS medzi Kanadou a Ruskom. Fantastický zážitok. Pre hokejového rozhodcu je to strop účinkovania na medzinárodnej scéne. Viac sa už dokázať nedalo,“ konštatoval v súčasnosti najlepší slovenský hokejový rozhodca, ktorý si pruhovaný dres prvýkrát obliekol v roku 1986 ako čiarový v nižších regionálnych súťažiach. Po roku už „pískal“ slovenskú najvyššiu súťaž, no v rokoch 1988 -1993 rozhodcovskú kariéru pre povinnosti na vysokej škole prerušil. Medzi hokejovými rozhodcami sa objavil až po skončení vysokej školy a po troch rokoch v nižších súťažiach sa svojimi spoľahlivými výkonmi „usalašil“ v špičke hlavných arbitrov.

V roku 2001 opäť do jeho kariéry prehovorila Kanada. V meste Halifax bol účastníkom seminára pre najlepších rozhodcov IIHF a vybraných kolegov z Kanady a USA, ktorý bol najvyšším kurzom pre vzdelávanie rozhodcov. Následne od roku 2002 začal účinkovať na turnajoch A-kategórie MS hráčov do 18 rokov, neskôr MS hráčov do 20 rokov a potom aj seniorov. „Kanada je naozaj hokejová krajina. Hokej je tu srdcovou záležitosťou každého jej obyvateľa bez ohľadu na pohlavie a vek. Týmto športom žije celý sever Severnej Ameriky. Mne osobne sa v Kanade veľmi páči. Aj preto, že som v nej dosiahol nejaké úspechy ako rozhodca. Napokon, pri vypredaných halách a 15- až 19-tisícových návštevách sa aj nám veľmi dobre rozhoduje. Počas kariéry som pískal finále MS hráčov do 18 rokov medzi USA a Ruskom, bol som hlavným rozhodcom na MS 2009 mužov, kde hrali Kanada a Rusko. Takže so Severnou Amerikou a Kanadou mám tie najlepšie skúsenosti. A teraz v kútiku duše dúfam, že to tak zostane aj po olympiáde vo Vancouveri,“ rozhovoril sa Ország o pozitívnych skúsenostiach z doterajších pôsobení v Kanade.

„Medzinárodná federácia ľadového hokeja IIHF nomináciu na ZOH 2010 oznámila 30. septembra 2009 s tým, že následne do 1. októbra sme mali potvrdiť svoju nomináciu. Priznám sa, že vždy som sa snažil upriamiť celé svoje snaženie najmä na majstrovstvá sveta. Olympiádu som ani neriešil, hoci v kútiku duše, niekde úplne vzadu a veľmi drobnými písmenami bol napísaný aj sen o olympiáde. Preto táto nominácia je pre mňa niečo úžasné. Bral som to ako naplnenie tých najvyšších ambícií, aké môže mať nie iba športovec, ale samozrejme aj rozhodca,“ konštatoval P. Ország, ktorý do Vancouveru odletel až deň po slávnostnom otvorení XXI. zimných olympijských hier. Slávnostný ceremoniál sledoval pri televíznej obrazovke a mal z neho zvláštne pocity. „Každé štyri roky pozerám tieto otvorenia. A vždy sa na olympiádu veľmi teším. Nie iba na hokejový turnaj, ale aj na ostatné zimné športy. Tentoraz to bolo také zvláštne, keď si človek uvedomí, že o niekoľko dní bude priamo v dejisku tohto sviatku. Bude priamo v srdci tejto športovej a hokejovej galaprehliadky,“ definoval svoje pocity Košičan, ktorý je jedným zo sedmičky slovenských olympijských arbitrov.

„Nestihnem sa tešiť dopredu. Aby som si niečo nepokazil. A aby som potom nemusel byť sklamaný. Hoci v prípade takéhoto športového sviatku, akým je olympiáda, sa o sklamaní hovoriť ani nedá. Pravda, pokiaľ sa človeku niečo na ňom nevydarí, alebo sa pred ním nezraní,“ vysvetľoval Ország, ako prežíval obdobie od 1. októbra 2009 do 14. februára 2010. „V každom prípade to bolo také zvláštne. Dával som si pozor. Veď zranenia rozhodcov sú v hokeji bežnou záležitosťou. Hokej je kontaktný šport. Puk tam lieta obrovskou rýchlosťou. Hráči sa tiež pohybujú v maximálnom nasadení a rýchlo. V zápale hry sa môže prihodiť čokoľvek. Lenže od nominácie do olympiády bola dlhá doba, tak som sa rozhodol, že naďalej budem rozhodovať s čistou hlavou a potom sa uvidí. Usiloval som sa rozhodovať správne a tak, ako sa patrí. Pretože aj nedostatočnou výkonnosťou si to môže človek pokaziť. O účasti na olympiáde nerozhoduje iba bývalá, ale predovšetkým momentálna forma. Práve ona je rozhodujúcim faktorom, či budem ako rozhodca nasadzovaný,“ uviedol Peter Ország a pokračoval: „Podľa materiálov IIHF, ktorá v spolupráci s NHL zastrešuje olympijský turnaj, vieme, že na rozdiel od MS, kde v základných skupinách rozhodcovia poznajú svoje nasadenie približne tri dni dopredu, na ZOH sa nominácie budeme dozvedať iba v predvečer nasledujúceho hracieho dňa. V praxi to znamená, že budeme vedieť iba o troch najbližších zápasoch. Budeme síce trochu v napätí, čo nás vlastne očakáva, ale budeme sa udržiavať vo forme čo najdlhšie. V každom prípade bude rozhodovať pripravenosť a nominácia na stretnutia. Všetky myšlienky budeme mať zamerané iba na hokejový turnaj.“

Peter Ország priznal, že vo Vancouveri by veľmi rád chcel vidieť nejaký zápas slovenských hokejistov a hokejistiek, aby im aspoň na tribúne mohol držať palce. „Veľmi rád by som sa išiel pozrieť aj na bobovú dráhu. Pravda, pokiaľ bude priestor a vôľa. Veľmi rád by som išiel na iné vancouverské športoviská nie iba relaxovať, ale aj vychutnať si olympijskú atmosféru a zabaviť sa,“ dodal 40-ročný Košičan Peter Ország.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Ország