BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Básnik a textár Kamil Peteraj pokrstil svoju ďalšiu knihu Milujte sa s láskou. Dielo obsahuje „art/forizmy, gregérie, bon/mottá“ a ďalšie výstižné poznámky, ktoré si kladú za cieľ priviesť čitateľa k zamysleniu sa nad tým, čo život prináša. Viaceré postrehy autora už stihli podľa tvorcov publikácie dokonca zľudovieť. „V knihe je absolútne všetko, čo svedčí o úžasnej sile tohto človeka, ktorý to napísal, o jeho absolútnej láske k písanému slovu, o absolútnej ľudskosti, o tom, že je veľká osobnosť,“ uviedla v úvode moderátorka večera Karin Majtánová.
V knihe nehľadajte zbytočnú slamu
Sám autor knihu jedným slovom nazýva „inšpiromat“. „Je to inšpiratívna knižka na každý deň, ktorú si môžete otvoriť na hociktorej strane a prečítať si tých pár hlášok,“ vysvetlil básnik. „Všetko sú to také kratučké útvary, akonáhle by som tam pridal iba jedno alebo dve slová, tak by sa to celé rozsypalo. Je to veľmi vyčistená kniha, žiadnu zbytočnú slamu v nej čitateľ nenájde,“ doplnil.
Vizuálna úprava 120-stranového diela rukou českého grafika Ľubomíra Šedivého sa nesie v street artovom duchu, čo poslúžilo aj ako inšpirácia pre tematické doladenie večera. Dielo pokrstili netradične na nábreží Dunaja za prítomnosti verejnosti. Program podujatia dotvorili tanečníci z Riverpark Dance School a na pódiu sa predstavili i hudobníci Robo Grigorov a Pavol Hammel s herečkou Kamilou Magálovou, ktorí sa stali zároveň krstnými rodičmi publikácie. Spolu s nimi knihu do života uviedol herec a politik Milan Kňažko. Pokrstili ju netradične, striekaním zo sprejov.
Peteraj nemal k street artu blízko
„Mám takmer všetky Kamilove knihy a okrem toho asi sto textov, ktoré som s jeho dovolením zhudobnil a spievam a strašne mu ďakujem za všetko, že sme sa vôbec koncom 60-tych rokov stretli a odvtedy máme to spoločné priateľské puto. Je to láska,“ povedal bezprostredne po krste Pavol Hammel. Sympatie autorovi a jeho novej publikácii spolu s ním vyjadrili aj ostatní krstní rodičia.
Kamil Peteraj podľa vlastných slov spočiatku k street artu nemal blízko. „Ja sa priznám, že najprv mi to nevoňalo, keď som to videl kedysi na tých múroch, a vôbec sa mi to nepáčilo, bolo to také ako každé umenie, ktoré prichádza z ulice, ale musím povedať, že keď som sa potom do toho nejako hlbšie dostal a videl som to aj v iných mestách vo svete, tak som tomu naozaj veľmi prišiel na chuť,“ podotkol autor knihy.