BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Administrátorka Petra Kadnárová a športový riaditeľ SOV Roman Buček síce nepatria medzi športovú časť výpravy Slovenska na XXI. zimných olympijských hier v kanadskom Vancouveri, ale s určitosťou si na konto pripíšu jedno prvenstvo. V dejisku hier totiž ako tzv. olympijský predvoj strávia najviac času zo všetkých 141 členov slovenskej športovej ekipy azda len s výnimkou „domáceho“ atašé Stanislava Lišiaka. Na západ kanadského kontinentu odleteli už v sobotu ráno 30. januára a pobudnú tam vzhľadom na svoje zväčša organizačné povinnosti až do konca hier (28. 2.).
„Spolu s Romanom Bučekom, ktorý je zástupcom vedenia výpravy, sa presúvame v sobotu ráno cez Londýn už priamo do Vancouveru. Po prílete bude naším najdôležitejším bodom programu tzv. registračný míting. Na ňom musíme overiť akreditačné údaje všetkých olympijských účastníkov zo Slovenska, skontrolovať mená športovcov a disciplín, do ktorých sú prihlásení. Toto všetko musíme zvládnuť bez chyby na to, aby našu výpravu vôbec zaregistrovali a vpustili fyzicky do olympijskej dediny,“ priblížila Petra Kadnárová v skratke náplň prvých pracovných hodín a dní, ktoré strávi vo Vancouveri. Inak povedané, jej úlohou bude vytvoriť čo najlepšie podmienky pre príchod prvých a vlastne aj všetkých členov slovenskej výpravy, ktorá bude počas vyše troch týždňov pobývať v olympijských dedinách vo Vancouveri a približne 120 km vzdialenom Whistleri. „Priamo na mieste začneme fungovať 1. februára a budeme mať približne tri dni na to, aby sme pripravili a vybavili všetky náležitosti potrebné pre život našej výpravy v olympijských dedinách. Už 4. februára totiž očakávame príchod prvých našich športovcov,“ podotkla pred odletom Kadnárová a ďalej pokračovala: „Musíme prebrať naše olympijské cargo, ktoré už medzitým dorazilo do Vancouveru a prerozdeliť všetky veci a materiál do kancelárií a iných olympijských miestností, zabezpečiť logistiku pre členov výpravy a podobne. Bude to o niečo zložitejšie ako predvlani na letnej olympiáde v Pekingu, keďže vzhľadom na dve olympijské dediny všetko budeme musieť robiť duplicitne najskôr vo Vancouveri a potom aj vo Whistleri. Hneď za nami však prídu ďalší dvaja členovia výpravy, ktorí nám v tomto pomôžu. Ide o administrátora Romana Štamberského a maséra Igora Adamusa.“
Petra Kadnárová mala zatiaľ jedinú osobnú organizačnú skúsenosť s mamutím olympijským podujatím, a to už na spomenutých letných hrách v Pekingu. Pri porovnaní Číny s Kanadou sa prikláňa k predsa len vyspelejšiemu severoamerickému kontinentu. „V Pekingu to bolo miestami dosť divoké. V Kanade by to malo byť pokojnejšie a kompaktnejšie. Už len preto, že zimná olympiáda nie je svojím rozsahom taká obrovská ako letná. Na druhej strane, v Pekingu sme mali 80 ľudí v dedine, ale teraz sú dediny dve a s porovnateľným počtom ľudí v každej z nich. Určite však bude z nášho pohľadu jednoduchšia komunikácia, keďže teraz by nám organizačne mali pomáhať zväčša Slováci, čo v Číne bolo nemysliteľné. Celkovo si myslím, že v Kanade sa nemusíme obávať toho, že to bude organizačne nepripravené,“ skonštatovala Kadnárová.
Hlavná administrátorka slovenskej výpravy sa krátko dotkla aj často omieľanej témy premenlivého počasia, ktoré v týchto dňoch vo Vancouveri s teplotami nad 10 °C pripomína skôr neskorú jar ako stred zimy v dejisku ZOH. „Už sme komunikovali s ľuďmi zo Slovenského domu a tí tam teraz chodia v mikinách pri teplotách 13 – 15 stupňov. Keďže však často prší, nebude to až také príjemné letné…,“ dodala na záver pred odchodom do Kanady Petra Kadnárová.
SITA