Kaddáfí poslal Obamovi správu, jej obsah nie je známy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LIBYA
Foto: SITA/AP

TRIPOLIS 6. apríla (WEBNOVINY) – Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí poslal po stiahnutí amerických bojových lietadiel z Líbye správu prezidentovi USA Barackovi Obamovi, uviedla oficiálna líbyjská agentúra JANA. „Revolučný vodca (Kaddáfí) poslal v stredu americkému prezidentovi Barackovi Obamovi správu po tom, ako USA stiahli svoje bojové lietadlá z agresívnej, kolonialistickej a križiackej koalície proti Líbyi,“ uviedla agentúra bez špecifikovania obsahu správy.

Spojené štáty v pondelok stiahli svoje bojové lietadlá z Líbye, no stále zvažujú uznanie povstaleckej dočasnej rady za legitímnu líbyjskú vládu, ako už urobili Francúzsko, Katar a Taliansko.

NATO: Kaddáfího sily používajú taktiku ľudských štítov

Severoatlantická aliancia musí byť pri leteckých náletoch mimoriadne opatrná, keďže jednotky líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího používajú civilistov ako živé štíty. V stredu to povedal zástupca veliteľa operácií NATO v Líbyi admirál Russell Harding. Líbyjské vládne sily podľa neho zmenili taktiku a pri postupe sa vmiešavajú napríklad do civilnej premávky.

„Využívajú civilný život ako štít pri svojom postupe,“ vyhlásil Harding. Dodal, že sily NATO musia postupovať s najväčšou opatrnosťou, najmä ak sú boje v blízkosti civilných oblastí. Aliancia sa preto snaží o priame útoky na Kaddáfího logistické a zásobovacie siete. Vládne sily podľa neho za využívania novej taktiky postupujú smerom na východné mesto Adždábijá.

Harding zároveň zdôraznil, že NATO je v líbyjskom konflikte nestranné. „Zaútočíme na každého, kto bude ohrozovať civilistov,“ vyhlásil. Povedal tiež, že aliancia zapojila do líbyjskej operácie vyše 100 stíhačiek a bojových lietadiel ako aj dvanásť vojnových lodí.

NATO pre našu ochranu nerobí nič, tvrdia líbyjskí povstalci

Líbyjskí povstalci v utorok skritizovali Severoatlantickú alianciu (NATO) za to, že ich jej bojové jednotky údajne nedostatočne chránia.

Podľa rebelov aliancia nie je schopná napĺňať mandát Organizácie Spojených národov (OSN) na ochranu civilistov, predovšetkým pokiaľ ide o mesto Misráta. To je doposiaľ najväčším úlovkom protivládnych bojovníkov, jednotky vodcu Muammara Kaddáfího ho však stále vytrvalo obliehajú.

Hlavný veliteľ povstaleckých jednotiek Abdelfatáh Júnis tvrdí, že NATO neurobilo nič preto, aby zastavilo už 40-dňové bombardovanie civilistov v Misráte. Aliancia podľa neho „sklamáva obyvateľov Misráty každý deň“. „Ak NATO počká ešte jeden týždeň, z Misráty už nezostane nič,“ povedal Júnis reportérom v povstaleckej bašte Bengází. „NATO neurobilo nič. Len tu a tam bombardovalo,“ dodal sklamane jeden z vrcholných predstaviteľov opozičných

Podľa predstaviteľov miestnych nemocníc zahynulo v Misráte od povstania zo 17. februára asi 200 ľudí. Tento údaj však vzhľadom na masívnu ofenzívu zo strany Kaddáfího armády v posledných dňoch s vysokou pravdepodobnosťou prudko narástol.

Šéf aliančnej operácie generál Mark van Uhm tvrdí, že NATO robí pre ochranu civilistov všetko čo je v silách spojencov. „Misráta je prioritou číslo jeden,“ vyhlásil. NATO údajne zničilo až 30 percent Kaddáfího „vojenskej sily“. Problémom však podľa neho je, že spojenci nemôžu v rámci vzdušných operácií útočiť na všetky pozemné ciele, keďže viaceré z nich sú ukryté, alebo chránené tzv. ľudskými štítmi.

Povstalci môžu voziť zásoby do Misráty už aj po mori

Líbyjskí povstalci môžu odteraz zásobovať obliehané mesto Misráta už aj po mori. Informoval o tom v stredu francúzsky minister obrany Gérard Longuet. „Zabezpečíme, aby prišla pomoc z (povstaleckého mesta) Bengází a aby ju Kaddáfího vojenské sily neboli v žiadnom prípade schopné zastaviť,“ povedal Longuet pre rádio France Inter.

Tieto slová prichádzajú krátko po tom, čo povstalci v utorok skritizovali Severoatlantickú alianciu za to, že ich jej bojové jednotky údajne nedostatočne chránia. Podľa rebelov aliancia nie je schopná napĺňať mandát Organizácie Spojených národov na ochranu civilistov, predovšetkým pokiaľ ide o mesto Misráta. To je doposiaľ najväčším úlovkom protivládnych bojovníkov, jednotky vodcu Muammara Kaddáfího ho však stále vytrvalo obliehajú. Aliancia sa bráni a tvrdí, že „Misráta je prioritou číslo jeden“.

Podľa predstaviteľov miestnych nemocníc zahynulo v Misráte od začiatku povstania 17. februára asi 200 ľudí. Tento údaj však vzhľadom na masívnu ofenzívu zo strany Kaddáfího armády v posledných dňoch s vysokou pravdepodobnosťou prudko narástol.
Libya
Foto: SITA/AP
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Muammar Kaddáfí