BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Malé suchozemské slimáky dokážu prežiť bez ujmy prechod tráviacim traktom vtákov. Tvrdia to japonskí vedci z Tohoku University, podľa ktorých by predácia zo strany vtákov mohla byť kľúčovým faktorom šírenia suchozemských slimákov.
Tím Šiničira Wadu skúmal malé slimáky druhu Tornatellides boeningi žijúce na japonskom ostrove Hahadžima, ktoré sú častou potravou okánika mikádo (Zosterops japonicus). V laboratórnych podmienkach odborníci zistili, že približne 15 percent slimákov prežilo prechod tráviacim traktom a vedci ich následne našli živých vo vtáčích výkaloch. Doteraz boli známe podobné prípady iba u vodných slimákov, ktoré sú potravou rýb.
„Toto je vôbec prvá štúdia, ktorá dokazuje, že vtáky v skutočnosti vo svojich črevách transportujú nezanedbateľné množstvo malých suchozemských slimákov,“ uviedol Wada, ktorý spolu s kolegami taktiež skúmal genetické rozdiely jednotlivých populácií slimákov T. boeningi na Hahadžime, pričom objavil značnú variabilitu. Z toho vyplýva, že jednotlivé populácie sa medzi sebou krížia aj napriek svojej geografickej izolácii. Tento jav sa dá podľa Wadu vysvetliť jedine transportom slimákov cyklónmi alebo prostredníctvom vtákov. Túto teóriu navyše potvrdil priamo jeden z testovaných slimákov, ktorý krátko po prechode tráviacim traktom okánika priviedol na svet mláďatá.