ŠTRASBURG 29. augusta (WEBNOVINY) – Kyjevský súd v stredu podľa očakávaní definitívne zamietol odvolanie Julije Tymošenkovej vo veci jej sedemročného nepodmienečného trestu za zneužitie právomocí.
Expremiérka sa tak teraz oficiálne môže obrátiť na štrasburský Európsky súd pre ľudské práva.
Ten si sťažnosti jej právnikov o podmienkach väzby ich klientky vypočul už v utorok, samotný proces však môžu napadnúť až po aktuálnom vyčerpaní všetkých prostriedkov na Ukrajine.
Sudca kyjevského súdu v utorok skonštatoval, že na uznanie Tymošenkovej odvolania nenašli žiadne dôvody.
Obrazom: Ukrajinský súd odsúdil Juliju Tymošenkovú
Európska únia je sklamaná
Európska únia je zo stredajšieho verdiktu ukrajinského súdu, ktorým bolo definitívne zamietnuté odvolanie expremiérky Julije Tymošenkovej, veľmi sklamaný. Stanovisko Bruselu v stredu tlmočil hovorca vysokej predstaviteľky pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej Michael Mann.
Podľa jeho slov EÚ prijala verdikt s „ľútosťou a hlbokým sklamaním“, keďže súd prostredníctvom „procesov nerešpektujúcich medzinárodné štandardy“ zabránil dvom kľúčovým postavám ukrajinskej opozície zúčastniť sa na jesenných parlamentných voľbách. Tým druhým je bývalý minister vnútra Jurij Lucenko, ktorého odsúdili na dokopy šesťročný pobyt za mrežami.
Obrazom: Protest proti zatknutiu bývalej ukrajinskej premiérky
Súd pojednáva od utorka
Európsky súd pre ľudské práva začal pojednávať vo veci stíhania bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej už v utorok. Právnici 51-ročnej političky sa na sudcov v Štrasburgu obrátili napriek tomu, že vo svojej krajine ešte nevyčerpali všetky opravné prostriedky.
Predmetom ich sťažnosti preto nemôže byť samotný proces s Tymošenkovou, ale iba zákonnosť jej vyšetrovacej väzby a údajné nehumánne podmienky, ktorým bola vystavená. Advokát Serhij Vlasenko okrem iného tvrdí, že jeho klientku zadržiavali v nevykurovaných a trvalo osvetlených celách monitorovaných kamerami.
Predpokladá sa, že konanie ESĽP bude trvať niekoľko mesiacov. Prvé pojednávanie bolo výnimočne prístupné verejnosti a okrem Vlasenka a zástupcov ukrajinskej vlády sa na ňom zúčastnila aj Tymošenkovej dcéra Jevhenija.
Trojčlenná porota sudcov vypočula obe strany, pričom sa zaujímala o podmienky väzby a poskytovanú zdravotnú starostlivosť. Vlasenko sa vo svojej výpovedi vyjadril, že súd v Štrasburgu je pre Tymošenkovú „jedinou nádejou“, zatiaľ čo expremiérkina dcéra v neskoršom rozhovore pre tlačovú agentúru AFP povedala, že život jej matky je „naozaj ohrozený“.
„Na Ukrajine neexistuje spravodlivý právny systém a vy ste jediní, kto môže pani Tymošenkovej pomôcť,“ apeloval na sudcov advokát.
Vývoj prípadu ukrajinskej expremiérky Tymošenkovej
Tymošenkovú v októbri usvedčili zo zneužitia premiérskych právomocí, ktorého sa dopustila v roku 2009, keď podpísala nevýhodnú zmluvu o dovoze ruského plynu. Momentálne čelí obvineniam z ďalších zločinov, za ktoré jej hrozia vysoké tresty.
Bývalá líderka takzvanej oranžovej revolúcie naďalej odmieta akúkoľvek vinu a označuje sa za obeť politického prenasledovania, v čom ju podporujú aj západné vlády.
Okrem minuloročného procesu vyvolal v zahraničí znepokojenie aj zhoršený zdravotný stav Tymošenkovej, ktorá si sťažovala na bolesti chrbta, spočiatku však odmietala pomoc ukrajinských lekárov.
Po tom, ako ju väzenská stráž v apríli odvliekla na vyšetrenie nasilu, expremiérka niekoľko týždňov držala hladovku. Na liečbu v ukrajinskej nemocnici nakoniec pristúpila pod podmienkou, že na ňu bude dohliadať nemecký lekár.