BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Kanadská spisovateľka Joy Fieldingová spolu s manželom, právnikom Warrenom Seyffertom pricestovala v nedeľu na krátku návštevu Bratislavy.
Stalo sa tak na pozvanie vydavateľstva Ikar, pričom ide o jej druhú návštevu Slovenska. Prvýkrát bola v Bratislave v roku 1996, keď sa zúčastnila na knižnom veľtrhu Bibliotéka.
Šesťdesiatsedemročná rodáčka z Toronta mala pôvodne prísť do Bratislavy už tento rok v máji, tento termín sa však musel pre Seyffertovo zranenie posunúť. Fieldingová už stihla absolvovať prehliadku Starého mesta a taktiež sa stretla s viacerými zástupcami médií.
V pondelok o 17:30 bude mať autogramiádu v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici, kde sa stretne aj so slovenskými spisovateľmi Táňou Keleovou-Vasilkovou, Andreou Coddington, Jozefom Banášom a Jozefom Karikom. Spisovateľka sa na Slovensku zdrží do utorka, pričom z Bratislavy zamieri do Českej republiky.
Fieldingová dnes absolvovala aj tlačovú konferenciu, na ktorej uviedla, že za svoj úspech považuje skutočnosť, že je aj po toľkých rokoch ako spisovateľka stále obľúbená a jej diela sú čítané. Priznala však, že je pre ňu neustále ťažšie vymýšľať nové príbehy a postavy bez toho, aby sa opakovala.
Od manžela čerpá mužský pohľad na veci
Na otázku, či niektorá z jej dvoch dcér zdedila po nej spisovateľský talent, odpovedala nasledovne: „Vždy som si želala, aby aspoň jedna z nich bola po manželovi a dala sa na právo. To sa však nestalo. Jedna sa venuje hudbe a druhá zas pracuje v oblasti reklamy. Obe sú však kreatívne, ale trochu iným spôsobom ako ja„.
Profesiu svojho manžela spisovateľka využíva, keď potrebuje poradiť s nejakým právnickým problémom. Jeho názor ju však zaujíma aj vtedy, keď v rámci písania potrebuje poznať mužský pohľad na určité veci. Fieldingová tiež priznala, že ťažko znáša kritiku svojich diel.
„Ako každý spisovateľ, aj ja by som chcela, aby sa moje romány páčili všetkým. To však samozrejme nie je možné. Najhoršie pritom znášam kritiku od svojich najbližších,“ vysvetlila spisovateľka, ktorá sa okrem toho vyjadrila aj k filmovým adaptáciám svojich románov.
Rešpektuje rozdiely medzi filmom a knihou
Pripustila, že nie so všetkými bola spokojná, ale chápe a rešpektuje rozdiely medzi knižným a filmovým svetom. Sama by si pritom vo filmovom spracovaní niektorého zo svojich diel rada zahrala.
Joy Fieldingová vyštudovala anglickú literatúru na Torontskej univerzite a následne sa začala venovať herectvu. Najprv pôsobila v kanadských divadlách a televízii, neskôr sa presťahovala do Los Angeles, kde účinkovala v jednej epizóde seriálu Gunsmoke (1955 – 1975).
Potom sa však vrátila do Toronta a rozhodla sa na plný úväzok venovať písaniu. Svoj prvý román s názvom The Best of Friends vydala v roku 1972. V súčasnosti má na konte 23 kníh, pričom v slovenčine jej vyšli romány Trest života, Rozlúč sa s mamičkou, Zachrániš ma ráno, Zátišie, Teraz ju vidíš, Sieť, Cesta Šialenej rieky, Až na dno, Bábika, Nebezpečná zóna, Čas váhania, Grand Avenue, Stratená, Šepot a lži, Uteč, Jane, Dobré úmysly, Mozaika života, Nič mi neprezrádzaj, Tá druhá a Teraz