Jordánsko pomstilo pilota, obesilo Iračanku z al-Kájdy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jordánsky pilot
Popravu jordánskeho pilota zverejnila extrémistická skupina Islamský štát v utorok. Foto: SITA/AP

AMMÁN 4. februára (WEBNOVINY) – Jordánsko v stredu popravilo obesením irackú teroristku Sádžidu ar-Rišávíovú a ďalšieho irackého extrémistu z teroristickej siete al-Kájda. Obaja boli odsúdení na smrť, no ich popravu urýchlili v reakcii na vraždu jordánskeho vojenského pilota Muáda al-Kasásbiho povstalcami z Islamského štátu (IŠ).

Jordánska armáda prisľúbila odplatu

Jeho vraždu upálením zverejnili v utorok na videu. IŠ chcel pôvodne vymeniť pilota za ar-Rišávíovú, k výmene však nedošlo, keďže islamisti nedali jordánskej vláde dôkaz, že pilot žije. Podľa niektorých informácií ho popravili ešte začiatkom januára. Jordánska armáda prisľúbila za vraždu svojho príslušníka odplatu, ktorá bude podľa vyhlásenia jej hovorcu „rovnako veľká ako nešťastie spôsobené krajine“.

Video: Islamský štát upálil jordánskeho pilota
*Video nie je vhodné pre maloletých a citlivé povahy

https://www.youtube.com/watch?v=aHUiXnJb_AU

Popravená ar-Rišávíová bola odsúdená na trest smrti za účasť na krvavom bombovom útoku v Ammáne v roku 2005, pri ktorom zahynulo 60 ľudí. Druhý popravený, Zijád Karbolí dostal trest smrti za vraždu Jordánca v roku 2008.

Moslimskí duchovní odsudzujú upálenie pilota

Moslimskí duchovní v stredu odsúdili upálenie jordánskeho pilota extrémistickou skupinou Islamský štát (IŠ). Svorne tvrdia, že takouto formou zabíjania islam opovrhuje, bez ohľadu na jej príčiny.

Jedna z najvýznamnejších egyptských univerzít al-Azhar, uznávaná sunnitskými moslimami z celého sveta, vyjadrila svoj „hlboký hnev“ nad hanebným činom teroristov, ktorých označila za „satanistickú teroristickú skupinu“. Ahmed al-Tajíb, vrchný predstaviteľ univerzity, sa vyjadril, že vrahovia si zaslúžia „zabitie, ukrižovanie alebo amputáciu končatín.“

Saudskoarabský duchovný Salman al-Auda napísal prostredníctvom sociálnej sieti Twitter: „Upálenie je ohavný zločin, neuznávaný islamským náboženstvom bez ohľadu na jeho príčiny. Je zavrhnutiahodný bez ohľadu na to, či je zaň zodpovedný jednotlivec alebo skupina.“ Islamský štát naopak zverejnil na Twitteri náboženský dekrét, v ktorom odobril upálenie neveriaceho.

Šokujúce je, že čin odsúdili dokonca aj duchovní sympatizujúci s džihádistami, tvrdiac, že poprava a jej nahrávanie zničí Islamský štát. „Znižuje to popularitu Islamského štátu, pretože na islam sa dívame ako na náboženstvo milosti a tolerancie, v ktorom aj počas boja majú byť väznenému zaistené dobré podmienky. Táto metóda obráti spoločnosť proti Islamskému štátu,“ povedal Abú Sajjaf, jordánsky salafistický duchovný, ktorý strávil takmer desať rokov vo väzení za radikálne aktivity v boji proti americkým jednotkám.

Zabíjanie odsúdila aj arabská tlač. Arabské noviny al-Haját publikovali na titulnej strane článok s nadpisom Barbarstvo. Saudskoarabský denník al-Rijád zase napísal, že Islamský štát upálením al-Kasásbiho ešte väčšmi prehĺbil svoju krutosť.

Damask vyzval Jordánsko, aby mu pomohlo v boji proti islamistom

Sýria vyzvala Jordánsko, aby s ňou spolupracovalo v boji proti Islamskému štátu (IŠ) a sýrskej odnoži al-Kájdy, pričom ostro odsúdila „odpornú“ vraždu jordánskeho pilota militantmi. Uviedla to v stredu oficiálna tlačová agentúra SANA.

Sýrske ministerstvo zahraničia podľa jej údajov vyzvalo Jordánsko, ktoré sa podieľa na leteckej kampani proti IŠ vedenej USA, aby „spolupracovalo v boji proti terorizmu reprezentovanom organizáciou Daiš a Frontom an-Núsra… a ďalšími teroristickými organizáciami napojenými na ne v Sýrii a regióne“.

Daiš je pejoratívny arabský akronym pre Islamský štát v Iraku a Levante a Front an-Núsra je sýrskou odnožou al-Kájdy. Obe zabrali územia v Sýrii. Spojené štáty zastávajú názor, že sýrsky prezident Baššár al-Asad nemôže byť partnerom v boji proti Islamskému štátu.

Jordánsky pilot
Foto: SITA/AP

EÚ reakciu Jordánska skritizovala

Európska únia v stredu vyhlásila podporu Jordánsku po zabití vojenského pilota Muáda al-Kasásbiho islamskými extrémistami. Zároveň však skritizovala reakciu Jordánska.

Podľa šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej je v boji proti terorizmu treba vyvíjať čo najväčšie úsilie, no „naša reakcia na hrozbu (Islamského štátu) musí byť v súlade s právnymi hodnotami, ktoré uznávame, v oblasti spravodlivosti a rešpektu k právam väzňov“.

„Európske stanovisko voči trestu smrti ostáva nemenné. Veríme, že trest smrti nemôže slúžiť ako dobrý príklad v žiadnom prípade,“ dodala Mogheriniová, ktorá zároveň tiež vyzdvihla úlohou Jordánska v boji proti Islamskému štátu (IŠ) ako aj prijímanie utečencov zo Sýrie a Iraku.

Slovensko odsudzuje barbarské vraždy

Ministerstvo zahraničných vecí ostro odsudzuje pokračujúcu prax únosov a barbarských vrážd ako metódy práce a prostriedku zastrašovania a vydierania zo strany Islamského štátu (ISIL). Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor rezortu diplomacie.

Tieto metódy dokazujú aj ostatné prípady brutálne zavraždených japonských občanov Haruna Yukawa a Kenji Goto či jordánskeho pilota Muath Al-Kaseasbeh v Sýrii. „Tieto hanebné, neospravedlniteľné činy sú potvrdením, že konanie a ideológia ISIL sú nezlučiteľné s univerzálne uznávanými hodnotami a princípmi,“ informuje ministerstvo.

Rezort zahraničia vyjadruje súcit príbuzným a blízkym obetí a vyjadruje odhodlanie Slovenska naďalej podporovať úsilie medzinárodného spoločenstva pri potláčaní terorizmu, extrémizmu, násilia a nenávisti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-Asad