Britský premiér Boris Johnson signalizuje, že neplánuje zmierniť svoj postoj k brexitu, keďže teraz už má potrebnú väčšinu v parlamente, a snaží sa zabrániť akémukoľvek predĺženiu prechodného obdobia po brexite. To má trvať do konca roka 2020 a je určené okrem iného na uzavretie obchodnej dohody s Európskou úniou (EÚ).
Odchod bez dohody
Johnsonov úrad uviedol, že vláda zahrnie do návrhu zákona o vystúpení z únie klauzulu, ktorá vylúči predĺženie obchodných rokovaní za stanovený termín. To by mohlo znamenať aj odchod Británie bez dohody začiatkom roka 2021, teda vyhliadku, ktorá znepokojuje mnohé britské firmy.
Britské voľby vyhrali konzervatívci, strana premiéra Johnsona získala aj labouristické kreslá
Britskí poslanci sa zišli v utorok po prvý raz od minulotýždňových predčasných parlamentných volieb. Dolná komora by mala o zmienenom návrhu zákona hlasovať už v piatok. Ten pretaví dohodu uzavretú medzi Britániou a EÚ do britského práva.
Prechodné obdobie
Na základe neho Spojené kráľovstvo opustí európsky blok 31. januára a nastane prechodné obdobie do konca roka 2020, počas ktorého sa bude vyjednávať obchodná dohoda.
Dohoda o brexite zatiaľ umožňuje predĺženie prechodného obdobia do konca roka 2022, čo Johnson odmieta. Experti však varujú, že uzavretie dohody za 11 mesiacov sa môže ukázať ako nerealistický cieľ.