BRUSEL 3. decembra (WEBNOVINY) – Európska únia a USA sa zhodli na koordinácii ďalších krokov pri uplatňovaní sankcií proti Rusku a úzkej spolupráci s cieľom posilniť energetickú bezpečnosť Európy a Ukrajiny. Vyplýva to z návrhu dokumentu, ktorý získala v stredu agentúra Reuters.
O ďalšom postupe v ukrajinskej kríze rokujú s lídrami EÚ v stredu v Bruseli americký minister zahraničných vecí John Kerry a minister energetiky Ernest Moniz. Zúčastnené strany sa podľa dokumentu zhodli na potrebe vystupňovať opatrenia proti separatistom na východe Ukrajiny a zdôraznili spoločnú politiku odmietania protiprávnej anexie ukrajinského polostrova Krym Ruskom.
Kerry sa stretne aj s Lavrovom
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa vo štvrtok stretne so svojím americkým partnerom Johnom Kerrym, potvrdilo v stredu ministerstvo zahraničných vecí USA. Schôdzka prebehne vo švajčiarskom Bazileji, kde sa až do piatku stretávajú šéfovia diplomacií členských krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou sú pre krízu na Ukrajine, konflikt v Sýrii a záležitosti ľudských práv na najnižšej úrovni od konca studenej vojny.
—-> TU.
USA a EÚ už zaviedli niekoľko súborov sankcií proti ruskému finančnému, obrannému a energetickému sektoru ako aj proti jednotlivcom. „Diskusie s EÚ o rozšírení sankcií pokračujú,“ povedal nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva zahraničia, ktorý Kerryho sprevádza na ceste do Európy.
USA a Európska únia by podľa neho mali reagovať na pokračujúci prísun ťažkých zbraní z Ruska na východ Ukrajiny. Rozšírenie sankcií je síce poslednou možnosťou, no v prípade nevyhnutnosti ju bude Washington presadzovať.
Ukrajina a separatisti sa dohodli na prímerí v Luhansku
Ak Ukrajinu zachváti vojna, Slovensko bude podľa Fica trpieť
Rusko plánuje tisícky vojenských cvičení i testovanie zbraní
Rusko je najdôležitejším dodávateľom plynu do Európy
V rámci EÚ existuje opozícia proti ďalším protiruským sankciám a niektoré krajiny ich zavedenie podmieňujú radikálnym zhoršením situácie na Ukrajine. Rusko je totiž najdôležitejším dodávateľom plynu do Európy a členské štáty únie sa tiež obávajú, že ďalšie ekonomické sankcie by poškodili aj ich hospodárstvo.
Návrh do budúcnosti víta perspektívu dodávok skvapalneného plynu z USA, čo pomôže diverzifikovať dodávky energií pre Európu. Európska únia a USA ďalej vyjadrili odhodlanie úzko spolupracovať pri podpore novej ukrajinskej vlády a zdôraznili nutnosť pokračovania reforiem v ukrajinskom energetickom sektore.