NEW YORK 23. marca (WEBNOVINY) – Osobitný poradca OSN pre Jemen v nedeľu varoval, že krajina sa zrejme dostáva „na pokraj občianskej vojny“, a vyzval všetkých aktérov tamojšej krízy, aby ustúpili a riešili ju mierovými prostriedkami. Džamál Binumar sa tak vyjadril v rámci mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady venovaného situácii v Jemene.
V príhovore prostredníctvom videoprenosu z Kataru opakovane zdôraznil, že „mierový dialóg je tou jedinou možnosťou“, čo následne uviedla i samotná rada v takzvanom predsedníckom vyhlásení. Výkonný orgán OSN je podľa neho pripravený prijať „dodatočné opatrenia“ voči ktorejkoľvek strane vytvárajúcej prekážky na ceste k mieru.
Sile zosadeného prezidenta neveria
Niekoľko mesiacov trvajúca kríza v Jemene v januári vyústila do prevzatia moci šiitskými povstalcami, ktorí však ovládajú hlavné mesto Saná už od septembra. Násilie a masové protesty vyvolali obavy z opätovného rozštiepenia krajiny, kde pôsobí jedna z najnebezpečnejších odnoží extrémistickej siete al-Kájda. Takzvaní Hautíovci pokračujú vo svojom ťažení a v nedeľu sa zmocnili tretieho najväčšieho mesta Taizz.
Podľa Binumara „by bolo ilúziou“ domnievať sa, že povstalci so základňou na severe Jemenu sú schopní prevziať kontrolu nad celou krajinou. Za „rovnako klamný“ považuje aj názor, že zosadený prezident Abd Rabbu Mansúr Hadí, ktorý ušiel zo Saná do prístavu Aden na juhu, dokáže zoskupiť dostatočné sily na to, aby „oslobodil krajinu od Hautíovcov“. Predstaviteľ varoval, že ak si to jednotlivé strany neuvedomia, budú riskovať „zdĺhavý konflikt na spôsob kombinovaného scenára z Iraku, Sýrie a Líbye“.
Bezpečnostná rada zasadala na žiadosť Hádího, ktorý ju vyzval na „urýchlený zásah v záujme zastavenia násilia“.
Video: Krvavý deň v Jemene, islamisti zabili vyše sto ľudí
V Jemene sa strhol boj o letisko, prezident vyslal tanky
Briti aj USA stiahli vojakov špeciálnych síl
Británia v pondelok evakuovala z Jemenu svoje posledné špeciálne vojenské jednotky pre zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v krajine. Správa nasleduje po rovnakom rozhodnutí Spojených štátov. Británia minulý mesiac zatvorila v Jemene svoje veľvyslanectvo a dočasne zastavila aj svoje ostatné aktivity v krajine z dôvodov obáv o bezpečnosť.
Anonymný zdroj agentúry Reuters v pondelok uviedol, že k evakuácii špeciálnych vojenských jednotiek došlo v priebehu posledných dní. Spojené štáty pritom ešte v sobotu uviedli, že z krajiny stiahli aj svojich posledných zamestnancov vrátane asi 100 vojakov špeciálnych síl, a to pre obavy o bezpečnosť, keďže situácia v krajine sa podľa nich neustále zhoršuje.
Krajiny Perzského zálivu budú chrániť región
Krajiny Perzského zálivu podniknú nevyhnutné kroky na ochranu regiónu proti agresii zo strany jemenských Hautíovcov spriaznených s Iránom, pokiaľ sa nenájde mierové riešenie. V pondelok to povedal saudskoarabský minister zahraničia Saúd al-Fajsál.
Na otázku, či by Rijád poskytol vojenskú pomoc legitímnemu jemenskému prezidentovi Abd Rabbuovi Mansúrovi Hadímu, minister odpovedal: „Zaiste, krajiny regiónu a arabského sveta by podnikli nevyhnutné kroky na ochranu regiónu pred agresiou“.
Princ Saúd tiež poznamenal, že kráľovstvo nesúhlasí so „zasahovaním“ Iránu do záležitostí Jemenu a zopakoval výzvu, aby sa všetky jemenské frakcie vrátane Hautíovcov zúčastnili na mierových rokovaniach v Saudskej Arábii. Vyjadril sa tak na spoločnej tlačovej konferencii s britským ministrom zahraničia Philipom Hammondom v Rijáde.
Hammond uviedol, že Británia prediskutuje so Saudskou Arábiou a Spojenými štátmi možnosti ako posilniť pozíciu jemenského prezidenta a zdôraznil, že „nikto z nás si nepraje vojenskú akciu“.