- aktualizované 24. septembra, 20:56
BERGEN 24. septembra (WebNoviny.sk) – Ohlasy osobností slovenskej cyklistiky na tretí titul Petra Sagana v pretekoch s hromadným štartom v nórskom Bergene (zdroje SITA a RTVS).
Video: Fantastický Sagan prepísal históriu, je tretíkrát za sebou majstrom sveta (aktualizované)
Peter Privara (prezident SZC): „Peter Sagan prepísal históriu svetovej cyklistiky aj slovenského športu, dnes môžeme povedať, že už je najúspešnejší. Nemohli sme sa dostať priamo na mieste z cieľa do mixzóna, toľko gratulantov sme mali. Medzi nimi bol šéf svetovej cyklistiky, generálny sekretár, aj prezidenti cyklistických zväzov iných krajín. Pevne som veril, že keď sa zapne televízny signál, ktorý pred koncom pretekov zmizol, bude skupina favoritov spolu a Peťo jej súčasťou. Keď som v poslednej zákrute videl, že už je na zadnom kolese Kristoffa, tušil som, že medzi nimi sa rozhodne o titule. Je to úžasné, že z malej krajiny prišiel takýto skvelý pretekár, ktorý mení históriu.“
O famóznom Saganovom triumfe rozhodli centimetre, pozrite si dramatický špurt
Anton Tkáč (trojnásobný majster sveta v dráhovej cyklistike a olympijský víťaz v šprinte z roku 1976): „Peter Sagan predviedol obdivuhodný výkon. Jeho špurt bol dnes neprekonateľný. Či som veril, že by to mohol dnes dokázať? V kútiku duše určite áno. Treba si však uvedomiť, že cyklistika je ťažký a nevyspytateľný šport. Mohlo sa stať všeličo. K cyklistike patria pády, defekty, kolízie. Preto som už dávnejšie hovoril, že ak sa nič neočakávané na trati nestane, Peter má na to, aby získal tretíkrát za sebou titul. Aj v Bergene potvrdil, že je momentálne najlepší cyklista na svete.“
Vizitka „terminátora“ Petra Sagana, trojnásobného majstra sveta
Anton Novosad (bývalý reprezentant v cestnej cyklistike): „Je to neskutočné, čo sme zasa raz mohli vidieť v podaní Petra Sagana. Podal obdivuhodný výkon, ktorý sa natrvalo zapíše do dejín nielen cyklistiky, ale celého športu. Veril som mu, že to dokáže, ak sa mu nič zlé na trati neprihodí. Záver je neskutočná lotéria, nikdy neviete, ako sa iné tímy medzi sebou dohodnú, akú si stanovia stratégiu. Musím tiež povedať, že som dosť nahnevaný, že sme v televízii pre výpadok signálu nevideli 1,5 km, kde sa udiali rozhodujúce okamihy. Záverečný finiš v podaní Petra nám to však vynahradil. Ako bývalý špurtér musím zložiť klobúk pred Saganom, lebo konečne vo veľkých pretekoch začal špurtovať v pravom okamihu. Kričal som aj s rodinou, že to vyjde, lebo sa na nikoho nespoliehal a nastúpil, keď to bolo najdôležitejšie. Asi to tak malo byť. Asi to je odmena za to, čo sa mu stalo tohto roku na Tour de France.“
Z ničoho nič sa zjavil na čele a ukázal sa tak, ako to vie iba on, píšu médiá o Saganovom triumfe
Kamil Haťapka (dlhoročný tréner československej reprezentácie v cyklistike a jeden zo zakladateľov pretekov Okolo Slovenska): „Je to fantastické, čo Peter Sagan v Bergene dokázal. Škoda len, že Slovensko má iba jedného Petra Sagana. Potrebovalo by aspoň ďalších päť Saganov na to, aby sa slovenský šport výraznejšie presadil vo svete. Tretí titul majstra sveta je najvýznamnejší výkon v histórii slovenského športu. Neviem, či niekedy bude prekonaný. Škoda, že Peter Sagan v jeho tíme Bora-Hansgrohe nemá lepších a šikovnejších pomocníkov, pretože ak by to tak bolo, vyhral by tento rok minimálne 15 – 20 pretekov. To je môj názor. Peter je skutočný fenomén cyklistiky a veľakrát si v pretekoch dokáže poradiť aj sám. Ani teraz sa v záverečných kilometroch nemohol spoľahnúť na podporu kolegov v reprezentácii, lebo tam už neboli. Netreba sa však tomu čudovať, lebo okrem Juraja Sagana a Miša Kolářa ostatní z tímu v živote nešli také dlhé preteky. Je veľmi dobré, že dal Sagan víťaznú bodku za touto sezónou, lebo to potreboval. Na Tour de France ho jednoznačne poškodili, hoci si to nechcú priznať. Po predčasnom konci na Tour mu preteky chýbali, preto som sa trochu obával, ako sa pripraví na majstrovstvá sveta. Som rád, že to zvládol takto fantasticky.“
Milan Dvorščík (vicemajster sveta 1994 v cyklistike, cyklistický rozhodca): „Priznám sa, že som Petrovi pred pretekmi neveril. Nie, že by som nechcel, aby zvíťazil. Myslel som si, že bol najsilnejší. Akurát v cyklistike je to tak, že jazdci s nie úplne najlepšou podporou tímu nevíťazia, my sme ju dnes nemali. Aj keď som trošičku veril, že konkurencia je tak veľká v ostatných štátoch, že práve tá Petrovi pomôže. Keby boli len nejaké 3-4 silné tímy, tak by záver neustál. Jeho výhoda je, že dokáže ťažiť zo silnej konkurencie. Dnes to stopercentne potvrdil. Ak bude jazdiť ešte 7 a možno i 10 rokov pri dobrej konštalácii hviezd a planét, tak si viem predstaviť, že nejaké 2 až 3 tituly by ešte mohol pridať. To by už bolo doslova neskutočné, no myslím si, že to je v jeho silách.“
Peter Velits (bývalý cyklistický profesionál, trojnásobný majster sveta v tímovej časovke): „Je úžasné, čo Peter Sagan dokázal. On splní už aj tie najväčšie očakávania ľudí, lebo iné ako víťazstvo sa už od neho ani nečaká. Hocičo iné by pomaly bolo sklamanie. Potvrdiť to, že je jednotka a dokázať to niekoľkokrát za sebou, to je možno ešte ťažšie na tom celom. Opäť to dokázal a to len odzrkadľuje to, aký skvelý pretekár je.“
Anton Siekel (prezident SOV): „Ťažko to správne definovať a nájsť slová, ktoré by najviac vystihli moje pocity z tohto výnimočného úspechu. Sám som dlhšie rozmýšľal, k čomu sa dá Saganov úspech prirovnať a musím priznať, že som ekvivalent k nemu nenašiel. Veľká gratulácia Petrovi! Sám som mu už stihol blahoželať a takisto aj Slovenskému zväzu cyklistiky. Možno si ani neuvedomujeme výnimočnosť chvíle, ktorej sme boli svedkami. Možno nám to dôjde až s odstupom času, týždňov, mesiacov a možno až rokov. Či som mu veril? Som človek matematicky založený a vedel som, že v pelotóne je viac adeptov na tento triumf. každý chce byť predsa majster sveta. Keď som však videl, ako sa Peter valí do cieľa, bol som presvedčený, že si tento úspech nenechá vziať. Obrovský obdiv pred tým, čo dokázal, pretože sme boli svedkami historického úspechu celého slovenského športu.“
Pavol Gálik (bývalý československý reprezentant v cyklistike): „Aby som pravdu povedal, je neuveriteľné, čo dokázal Peter Sagan v Bergene. Som šťastný, že mu to vyšlo. Samozrejme, na jeho úspechu sa podpísalo aj to, že všetky okolnosti do seba zapadli. Peter počas celých pretekov jazdil pokojne a trpezlivo čakal na svoju chvíľu a záver mu vyšiel výborne. Pre rozhodujúci útok sa rozhodol v pravý čas. Jedna vec je veriť si a druhá vec je to aj potvrdiť. Nám sa to v televízii mohlo zdať, že to bolo jednoduché, ale boli to ťažké preteky. Peter v nich predviedol obdivuhodný výkon. Možno mu pomohlo aj to, že nikto z jeho súperov nešiel do úniku. Aj preto som dúfal, že by sa mu to mohlo podariť. Budem úprimný: neveril som, že ho najväčší súperi nechajú vyhrať tieto preteky. Peter ich však prekvapil svojím dobre načasovaným útokom.“
Milan Jurčo (dlhoročný reprezentant Československa, prvý Slovák na Tour de France): „Peter Sagan patril do úzkeho okruhu 5-6 cyklistov, ktorí boli najväčší favoriti. Podľa mňa vyťažil najmä z toho, že do cieľa prišla väčšia skupina, v ktorej neboli len rýdzi špurtéri, ale aj tí, ktorí dokážu rýchlo prejsť menšie kopce. V tejto zostave mal veľkú šancu, ktorú aj využil. Sagan si vie perfektne pripraviť pozíciu na špurt nielen tesne pred cieľom, ale aj 200 m pred ním či v poslednej zákrute. Túto svoju danosť v Bergene fantasticky využil. Nie je to nič nové vo svetovej cyklistike, ale je fakt , že Sagan predviedol tretí spôsob ako sa dopracovať k triumfu. Dosiahol ho inak ako predtým v Richmonde a Dauhe. V tom je jeho veľkosť, že dokáže vyhrávať rôznymi spôsobmi. Kristoff trochu doplatil aj na to, že doma veľmi chcel zvíťaziť. Saganovi vlastne perfektne rozbehol špurt.“