Dnešné deti a mladí sú doslova zavalení množstvo pocitov, emócií…či už z médií, alebo cez sociálne siete. A žiaľ, niekedy ich nezvládajú. Nielen deti, ale ani ich rodičia…
Sme uprostred revolúcie vo výchove, ktorá radikálne mení spôsob, akým vychovávame naše deti. Dnešní rodičia hľadajú nový spôsob, ako pomôcť svojim deťom pochopiť ich pocity a naučiť sa ich spracovať.
A v tom im môže pomôcť kniha, ktorá je mimoriadne užitočná a cenná pri výchove detí.
Kniha Malí ľudia, veľké emócie poskytuje nástroje na riešenie všetkých druhov stresových situácií pri výchove detí vrátane:
- Čo robiť, keď vaše dieťa dostane záchvat hnevu (Nie je to tak, ako si myslíte!).
- Užitočné scenáre na zvládnutie akýchkoľvek náročných momentov, ako je odmietnutie ísť do školy alebo nevôľa ísť spať.
- Ako reagovať, keď dieťa niekoho udrie alebo uhryzne.
- Jednoduché tipy, ktoré pomáhajú regulovať nervový systém dieťaťa.
- Ako predvídať a ukončiť záchvaty plaču ešte predtým, ako sa vôbec začnú.
Táto kniha je určená všetkým ľuďom – malým aj veľkým – a ukazuje rodičom, ako zvládnuť výbuchy ich detí, a zároveň im umožňuje rozpoznať a zvládnuť ťažké pocity, ako je hnev, smútok, hanba a úzkosť.
Rodičia v tejto knihe nájdu cenné poznatky a návody. Najmä tí, ktorí sa starajú o deti od dojčenského veku do ôsmich rokov.
V 1.časti sa venujú nám dospelým, rodičom – čo sme sa naučili v detstve, poukazujú na spúšťače, pomáhajú budovať rôzne zručnosti pri výchove…a hlavne nám ukazujú, čo sa deje v našom mozgu a v tele, keď naše deti prežívajú veľké emócie.
V 2.časti sa už venujú deťom – naučíte sa, ako reagovať na ich veľké emócie, ako znižovať frekvenciu emočných záchvatov, ako si vytvoriť a udržiavať správne hranice a napokon, ako nadviazať kontakt s každým jedinečným dieťaťom a pomôcť mu.
3.časť ponúka príležitosť pozrieť sa podrobnejšie na konkrétne situácie a často kladené otázky. V tejto časti sú kapitoly, ktoré si pozriete vtedy, keď sa vás týkajú. Sú tam rady, ako byť deťom emocionálnou oporou – ako budovať empatiu a byť im nápomocní pri veľkých zmenách, ako je napríklad zmena školy, sťahovanie, nový súrodenec, rozvod či smrť.
Odborníčky na emocionálny rozvoj Alyssa Blask Campbell a Lauren Stauble stoja na čele hnutia na podporu emocionálnej inteligencie malých detí. Ich revolučná metóda Collaborative Emotion Processing (CEP) zmenila pravidlá hry pre rodičov a pedagógov a teraz sa o ňu delia s čitateľmi v tejto nenahraditeľnej príručke.
„CEP je určené všetkým, ktorí sa venujú starostlivosti o deti: rodičom, starým rodičom, učiteľom, domácim opatrovateľom, odborníkom na výchovu… Túto metódu praktizujeme s deťmi od roku 2016 a od roku 2017 ju vyučujeme vzdelávacích pracovníkov pre deti v ranom veku,“ tvrdia autorky.
Kniha Malí ľudia, veľké emócie vybavuje dospelých nástrojmi emocionálnej inteligencie, aby mohli reagovať na správanie svojich detí vedome. Táto kniha je základným, empatickým sprievodcom, ktorý naučí rodičov všímať si vlastné návyky a udržiavať priestor pre veľké emócie ich malého človeka.
Informačný servis