VARŠAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Účastníkmi piatkovej rozlúčky s posledným prezidentom komunistického Poľska Wojciechom Jaruzelským boli jeho podporovatelia i bývalí oponenti, obrad s vojenskými poctami sa však nezaobišiel ani bez hlasných protestov.
Demonštranti pred vojenským cintorínom vo Varšave označovali zosnulého za „vraha“ či „zradcu“, pričom niektorí z nich držali v rukách fotografie obetí jeho režimu. Potvrdili tak rozporuplnosť Jaruzelského úlohy v poľských dejinách. Pred samotným uložením urny do hrobu sa prekvapujúco konala katolícka zádušná omša, ktorú si pozostalí želali napriek tomu, že Jaruzelski bol oddaným prívržencom ateistickej ideológie.
Na omši sa zúčastnil aj súčastný prezident Poľska
Bývalý generál zomrel v nedeľu vo veku 90 rokov. Na omši vo vojenskej katedrále sa zúčastnil súčasný prezident Bronislaw Komorowski, ale i jeho predchodcovia Lech Walesa a Aleksander Kwasniewski, ktorí v jednej chvíli pristúpili k smútiacej rodine a potriasli si rukami s Jaruzelského manželkou, dcérou a vnukom.
Komorowski vo svojom vystúpení označil zosnulého za štátnika, ktorý „niesol ťarchu zodpovednosti za najťažšie a pravdepodobne najdramatickejšie rozhodnutie v poľských dejinách po druhej svetovej vojne“. Ocenil pritom skutočnosť, že umožnil politické zmeny, ktoré „priniesli plody v podobe slobody a nezávislosti“.
Smrti predchádzala mŕtvica
Jaruzelski zomrel dva týždne po zverejnení informácií, že prekonal mŕtvicu a nachádza sa vo vážnom stave. Bývalý vojenský a politický funkcionár bol opakovane hospitalizovaný aj v uplynulých rokoch, a to so závažnými ochoreniami vrátane zápalu pľúc a rakoviny.
Vzhľadom na jeho zdravotný stav ho nemohli súdiť za krvavé potlačenie protivládnych protestov v roku 1970 ani za rozhodnutie z roku 1981 vyhlásiť v Poľsku výnimočný stav, ktorý bol namierený proti aktivitám hnutia Solidarita pod vedením neskoršieho poľského prezidenta Walesu.
Generál bol v rokoch 1981 až 1989 posledným vodcom komunistického Poľska, až kým neodstúpil, aby umožnil prechod krajiny k demokracii a vypísanie demokratických volieb. Okrem toho bol aj posledným vrchným veliteľom komunistickej Poľskej ľudovej armády. V krajine ho vnímajú kontroverzne a časť Poliakov sa na neho pozerá ako na zradcu.