TOKIO 7. apríla (WEBNOVINY) – Oblasť pri severovýchodnom pobreží japonského ostrova Honšu vo štvrtok zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie, ktoré vyvolalo obavy zo vzniku vĺn tsunami.
Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS) na svojom internetovom portáli informuje, že podmorské otrasy s magnitúdou 7,1 zaznamenali o 11:32 miestneho času (16:32 SELČ) v oblasti polostrova Ošika patriaceho pod prefektúru Mijagi. Miesto vzniku lokalizovali približne 330 kilometrov severovýchodne od Tokia.
Tlačová agentúra AFP uvádza, že japonský meteorologický úrad po zemetrasení vydal výstrahu pred vlnami tsunami, ktorých výška by na pobreží mohla dosiahnuť až dva metre. Tichomorské centrum varovania pred tsunami so sídlom na Havaji vyhlásilo, že nepredpokladá šírenie tsunami naprieč Tichým oceánom ako v prípade marcového zemetrasenia v rovnakej oblasti. Podľa AFP najnovšie otrasy rozkývali budovy v Tokiu a verejnoprávne médiá opakovane vyzývali obyvateľov, aby sa nepribližovali k morským brehom.
Odísť do bezpečia museli aj pracovníci jadrovej elektrárne Fukušima I, kde minulomesačné zemetrasenie a tsunami napáchali rozsiahle škody. Prípadné následky štvrtkových otrasov zatiaľ nie sú známe.
Fukušima môže opäť explodovať
Jednému z reaktorov v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima opäť hrozí, že exploduje. Pracovníci spoločnosti TEPCO, ktorá zariadenie prevádzkuje, sa preto od štvrtka do neho snažia napumpovať dusík. Ten by mal zabrániť tomu, aby v reaktore číslo 1 vznikol ďalší výbuch spôsobený nahromadeným vodíkovým plynom. Kríza okolo Fukušimy trvá už od marcového zemetrasenia a následných vĺn tsunami, ktoré okrem toho, že zabili desiatky tisíc Japoncov poškodili atómovú elektráreň.
Experti z koncernu TEPCO pritom len v stredu úspešne zaplátali dieru, cez ktorú do mora unikala rádioaktívna voda. Teraz však čelia oveľa horšej situácii, keďže potenciálny výbuch vo Fukušime by mohol mať katastrofálne následky z hľadiska šírenia radiácie z poškodeného reaktora.
K explózii v troch zo šiestich fukušimských reaktorov pritom prišlo aj krátko po zemetrasení z 11. marca. Dôvodom bolo nahromadenie vodíkového plynu v ich útrobách. Odborníkom sa neskôr podarilo požiare uhasiť a s pomocou obrovského množstva vody aj schladiť palivové články, to však spôsobilo zase ďalšie problémy. Rádioaktívna voda sa dostala do podzemia a momentálne ohrozuje životné prostredie v blízkom aj ďalekom okolí elektrárne.
Pumpovanie dusíka do poškodeného reaktora by malo podľa odhadov trvať niekoľko dní.
Havaj môže očakávať zásielku trosiek z Japonska
Havajské ostrovy môžu v nadchádzajúcich mesiacoch dostať nevyžiadanú zásielku zo zahraničia. Na ostrovy totiž smeruje veľký ostrov trosiek zo zemetrasením zničeného Japonska. Havajskí výskumníci preto vytvorili simuláciu, ktorá ukazuje, akým spôsobom domy, kolesá, chemikálie a stromy vyplavené na Tichý oceán americké pobrežie zasiahnu.
Na základe simulácie vytvorenej tímom Medzinárodného tichomorského výskumného centra havajskej univerzity v Manoe vedeným Nikolaiom Maximenkom a Janom Hafnerom by sa prvá várka trosiek mala na pláže Havajských ostrovov vyplaviť do roka. Po tom, čo minú Havaj, by mali v roku 2014 postupne doraziť na americké pobrežie od Vancouveru cez Oregon, Washington až po Kalifornský polostrov a opäť sa odraziť smerom na Havajské ostrovy.
Druhý nápor o päť rokov odo dneška by mal byť podľa vedcov ešte koncentrovanejší a zničujúci pre havajské pláže a útesy ako prvý. V konečnom dôsledku sa trosky postupne rozložia a po mnohých rokoch kolovania v oceáne rozpadnú, uviedli vedci.
Pomoc zo Slovenska je už v Sendai
Slovenská humanitárna pomoc Japonsku sa dostala do mesta Sendai v stredu večer. Slovensko ponúkalo humanitárnu pomoc krajine už tesne po zemetrasení a následnom cunami v polovici marca, nakoniec sa členské štáty únie dohodli na jej koordinácii prostredníctvom krízového mechanizmu Európskej únie.
Do Sendai, hlavného mesta najviac postihnutej japonskej prefektúry Miyagi, dorazila dodávka slovenskej pomoci spolu s dodávkami Maďarska a Švédska, pričom išlo už o piatu leteckú dodávku Európskej únie. Slovensko prispelo materiálom za 140-tisíc eur, išlo o šesť ton stanov, spacích vakov a oblečenia. Vybavenie využijú obyvatelia v oblastiach, ktoré po zemetrasení a cunami podstupujú zásadnú obnovu. Informovali o tom z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí SR.