Japonsko si v sobotu pripomenulo 75. výročie svojej kapitulácie v druhej svetovej vojne. Cisár Naruhito počas ceremónie v Tokiu vyjadril „hlbokú ľútosť“ nad konaním krajiny počas konfliktu.
Bude pokračovať v šľapajách svojho otca
Zároveň sa zaviazal k pripomínaniu si minulosti a vyjadril nádej, že sa podobná tragédia už nezopakuje. Prisľúbil tiež, že bude pokračovať v šľapajach svojho otca, ktorý venoval 30 rokov svojej kariéry snahám o nápravu škôd spôsobených počas vojny.
Podujatie, na ktorom sa vlani zúčastnilo asi 6 200 ľudí, poznačili obavy zo šírenia koronavírusu a minútou ticha si mŕtvych pripomenulo len asi 500 účastníkov.
Z úst premiéra Šinza Abeho však neodznelo žiadne ospravedlnenie. Poďakoval sa za obete Japoncom, ktorí vo vojne položili životy, no ani slovom nespomenul utrpenie susedných krajín. V príhovore sa sústredil prevažne na Japonsko, pripomenul zhodenie atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki, masívne bombardovanie Tokia či bitku o Okinavu.
Abe sa vyhol návšteve kontroverznej svätyne kam poslal len obetné dary, aby nerozhneval Čínu a Južnú Kóreu, ktoré považujú svätyňu Jasukuni za symbol japonského militarizmu a miesto uctievania vojnových zločincov. Štyria členovia jeho kabinetu však svätyňu navštívili, pričom tak spravili prvý raz po štyroch rokoch.
Južná Kórea nechala „otvorené dvere“
Juhokórejský prezident Mun Če-in zároveň ponúkol Japoncom rokovania na vyriešenie pretrvávajúcich sporov medzi krajinami v súvislosti s vojnou a koloniálnou nadvládou Japonska.
V príhovore, ktorý vysielala televízia, sa vyjadril, že jeho vláda „nechala otvorené dvere“ konzultáciám na urovnanie dlhoročných právnych a diplomatických sporov súvisiacich s kompenzáciami pre Kórejčanov, ktorí vykonávali nútené práce v baniach či továrňach. Vzťahy medzi krajinami sa pritom vlani dostali na najhoršiu úroveň za niekoľko desaťročí.
Tokio zatiaľ na jeho slová nereagovalo.