BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Pracovník slovenského zastupiteľského úradu v Tokiu dnes ráno vyrazil do zemetrasením a cunami zničeného mesta Sendai po slovenských občanov. Z mesta by mal odviezť mladého muža, ženu a dvojročné dieťa. „Sú to poslední slovenskí občania, o ktorých vieme, že sa nachádzali v Sendai a požiadali nás o pomoc pri opustení oblasti. Podľa posledných a najaktuálnejších informácií sú všetci v poriadku a v týchto chvíľach by už mali vyrážať naspäť do Tokia,“ informoval agentúru SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher. „Keďže sme do regiónu poslali mikrobus a máme v ňom voľné miesta, boli sme pripravení pomôcť aj ďalším ľuďom, ktorí prejavili záujem opustiť Sendai. V mikrobuse MZV SR by sa mali nachádzať aj občania Írska, Poľska, Holandska a Indie. Medzi pasažiermi sú dve bábätká,“ dodal Schwarzbacher. Cesta do Tokia trvá asi päť hodín.
Situáciu v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima I, ktorú zasiahlo piatkové zemetrasenie a vlny cunami, v utorok skomplikovali ďalšie výbuchy a požiar sprevádzané nebezpečným zvýšením úrovne radiácie v jej okolí. O najnovšom úniku radiácie vo svojom televíznom prejave informoval premiér Naoto Kan, ktorý vyzval ľudí žijúcich v okruhu 30 kilometrov od elektrárne, aby v záujme ochrany vlastného zdravia nevychádzali z budov. Tajomník Kanovho kabinetu medzitým potvrdil, že radiácia dosiahla úroveň, ktorá môže ohroziť ľudské zdravie. Z ohrozenej zóny už stihli evakuovať vyše dvestotisíc ľudí. Nepatrne zvýšenú úroveň radiácie zaznamenali aj v Tokiu vzdialenom od elektrárne približne 250 kilometrov.
Mimoriadne silné zemetrasenie a obrovská vlna cunami spôsobili zlyhanie chladiaceho systému štyroch zo šiestich reaktorov elektrárne Fukušima I, ktorá sa nachádza na východnom pobreží ostrova Honšu. Komplexom v utorok otriasli ďalšie dva výbuchy, pričom sa podobne ako v predošlých prípadoch predpokladá, že explodoval nahromadený plyn. V jednom z objektov navyše vypukol požiar, ktorý sa podarilo uhasiť. Ako uviedla vo svojom vyhlásení Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), japonské úrady ju informovali o požiari v úložisku vyhoreného paliva pri reaktore číslo štyri, kde došlo k priamemu úniku radiácie do atmosféry.
Ničivé zemetrasenie v Japonsku a následné vlny cunami si vyžiadali tisícky obetí. Nezvestných je stále mnoho ľudí. Piatkové zemetrasenie s magnitúdou 9,0 bolo siedmym najsilnejším zaznamenaným zemetrasením v histórii a zároveň piatym najsilnejším od roku 1900. Zemetrasenie a cunami zasiahli rozsiahle územia a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. Do krajiny mieria záchranné tímy a humanitárna pomoc z celého sveta.
Slováci môžu pomôcť Japonsku verejnou zbierkou
Na pomoc Japonsku už vyhlásila verejnú zbierku aj Slovenská katolícka charita, peniaze pôjdu jej partnerskej organizácii Caritas Japonsko. Miestna organizácia vytvorila záchranný tím, ktorý by mal koordinovať humanitárne aktivity. Momentálne však krízovú pomoc poskytuje najmä armáda, Caritas Japonsko sa preto chce sústrediť na obnovu. „Napriek tomu, že Japonsko patrí medzi najbohatšie a najvplyvnejšie krajiny sveta, nemôžeme ostať ľahostajní, pretože táto katastrofa spôsobila okrem obrovských materiálnych škôd najmä citové ujmy pre ľudí, ktorí stratili okrem svojho domova aj svojich najbližších,“ tvrdí generálny sekretár charity Radovan Gumulák. Prispieť možno na účet 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol 176. Názov účtu je Slovenská katolícka charita.
Pomáha aj ADRA Slovensko
Charita sa tak pripojila k humanitárnej organizácii ADRA Slovensko, ktorá tiež vyhlásila celoštátnu verejnú zbierku solidarity s Japonskom. Výťažok zbierky pošle na účet organizácie ADRA Japonsko, ktorá pomáha ľuďom postihnutých ničivým zemetrasením od prvých chvíľ po jeho vypuknutí. ADRA Japonsko reagovala napríklad starostlivosťou o ľudí, ktorí uviazli v centre Tokia pre nefunkčnú dopravu. Približne 150 ľuďom poskytla nocľah a stravu. Druhý deň po zemetrasení do terénu vyslala prieskumný tím s dvoma vozidlami naloženými potravinami a iným humanitárnym materiálom. Viac ako 500 rodinám v evakuačných strediskách poskytli teplú stravu. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ ADRA Slovensko Daniel Dräxler, zbierka trvá do 30. apríla, prispieť je možné prostredníctvom bankového účtu 4975241312/0200, variabilný symbol 0111 alebo slovo Japonsko napísané v poznámke.
Prispeje aj slovenská vláda, viac informácií sa dočítate tu:
Ničivé zemetrasenie v Japonsku a následné vlny cunami si vyžiadali tisícky obetí. Nezvestných je stále mnoho ľudí. Piatkové zemetrasenie s magnitúdou 9,0 bolo siedmym najsilnejším zaznamenaným zemetrasením v histórii a zároveň piatym najsilnejším od roku 1900. Zemetrasenie a cunami zasiahli rozsiahle územia a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. Do krajiny mieria záchranné tímy a humanitárna pomoc z celého sveta. Otrasy poškodili aj jadrovú elektráreň Fukušima, z ktorej unikla radiácia.
Zemetrasenie v Japonsku: