Japonsko počíta obete katastrofy, na juhu ožila sopka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko
Foto: SITA, AP

TOKIO 13. marca (WEBNOVINY) – Japonsko prežíva nočnú moru. Po zemetraseniach, tsunami, výbuchoch v jadrovej elektrárni a úniku radiácie sa k životu prebudila aj sopka známa z filmu o agentovi Jamesovi Bondovi. Vulkán Šinmoedake, ktorý leží na juhozápade Japonska, chŕlí lávu a popol do niekoľkometrovej výšky. Obyvateľov z okolia sopky úrady evakuovali. Šinmoedake je aktívny vulkán, ktorý sa nachádza v južnej časti japonského ostrova Kjúšú v skupine vulkánov Kirišima. Miestne úrady vyhlásili tretí stupeň pohotovosti. Naposledy vybuchla sopka Šinmoedake 1. februára 2011. Vtedy chrlila popol do výšky dvoch kilometrov a rozbila okná v okruhu ôsmich kilometrov. Šinmoedake je aktívny vulkán a meria takmer 1420 metrov.

Sopka Šinmoedake sa prebudila

V Jadrovej elektrátni Fukušima došlo k druhej explózií

Japonskou jadrovou elektrárňou Fukušima otriasol v pondelok ráno ďalší mohutný výbuch. Informoval o tom na tlačovej konferencii v Tokiu hovorca japonskej vlády Jukio Edano. Po tom, čo v sobotu otriasol výbuch reaktorom číslo 1 a zničil jeho vonkajší plášť, teraz sa výbuch odohral pri reaktore číslo 3. Vláda tvrdí, že v ani jednom prípade nebol poškodený samotný reaktor, na druhej strane však pripúšťa možné komplikácie.

Druhý výbuch vo Fukušime

Japonská vláda vyhlásila stav ohrozenia v okolí elektrárne Onagawa

Japonská vláda v nedeľu vyhlásila stav ohrozenia aj pre okolie ďalšej jadrovej elektrárne. Dôvodom je, že v okolí elektrárne Onagawa namerali nadlimitné hodnoty radiácie. „Japonské úrady vyšetrujú, aký je zdroj radiácie,“ oznámila pred malou chvíľou Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) sídliaca vo Viedni.

Zhruba milión ľudí je bez pitnej vody a elektriny

Japonsko v týchto dňoch čelí najväčšej kríze od 2. svetovej vojny. V nedeľňajšom prejave k národu to vyhlásil premiér Naoto Kan. Krajina sa len postupne spamätáva z piatkového zemetrasenia a následných vĺn tsunami. Podľa posledných odhadov prišlo o život len v prefektúre Mijagi najmenej 10 000 ľudí, ďalšie minimálne tisíce ľudí podľa všetkého zahynuli v iných častiach krajiny. Zhruba milión ľudí je bez pitnej vody a elektriny. Premiér vyzval Japoncov, aby sa v týchto ťažkých časoch zjednotili a spoločne sa dali do práce na odstraňovaní následkov nešťastia.

Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Zemetrasenie a následné tsunami zasiahli v piatok rozsiahle územia Japonska a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. Po zemetrasení s magnitúdou 8,9 postihlo krajinu aj 125 dodatočných otrasov, mnohé s magnitúdou vyššou ako 6,0. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP

Necestujte do Japonska vyzývajú jednotlivé vlády

Francúzsko v nedeľu vyzvalo svojich občanov, aby sa v najbližších dvoch-troch dňoch v čo najväčšej miere vyhýbali japonskému Tokiu a jeho okoliu. Vláda zároveň vyzvala Francúzov, aby do Japonska v týchto dňoch pokiaľ možno vôbec necestovali. Svoje varovanie Paríž odôvodňuje hrozbou následných otrasov po obrovskom piatkovom zemetrasení, ako aj nejasnou situáciou v súvislosti s jadrovou elektrárňou, ktorú zemetrasenie zasiahlo.

Krátko predtým vyzvalo americké ministerstvo zahraničných vecí občanov USA, ktorí nemajú bezodkladné povinnosti v Japonsku, aby sa v týchto dňoch krajine vyhli. Oficiálne vláda toto varovanie zdôvodnila piatkovým zemetrasením a následným tsunami. Podľa všetkého je však hlavným dôvodom nejasná situácia v jadrovej elektrárni Fukušima.

https://www.youtube.com/watch?v=KPQ9qgry9C8

Japonsko zasiahlo ďalšie zemetrasenie s magnitúdom 6,2

Japonsko sa len pomaly spamätáva z dôsledkov piatkového zemetrasenia a následných vĺn tsunami a žije v obavách z ďalšieho vývoja situácie v zasiahnutej jadrovej elektrárni, no seizmická aktivita ani naďalej neustáva.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

V nedeľu ráno krátko pred pol jedenástou miestneho času (02.26 SEČ) zasiahlo krajinu ďalšie zemetrasenie s magnitúdom 6,2. Informuje o tom Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS). Epicentrum bolo pri východnom pobreží krajiny na mieste vzdialenom 111 kilometrov na východ od Tokia, v ktorom sa triasli budovy a obyvatelia vybiehali do ulíc.

JAPONSKO: Počet obetí sa priblížil k 900, môže ešte rapídne stúpať

Počet potvrdených obetí piatkového japonského zemetrasenia a následných vĺn tsunami stúpol v nedeľu ráno na 888. Podľa údajov národnej polície zahynulo 688 ľudí, 1 570 osôb bolo zranených a 642 je nezvestných. Do tejto štatistiky však neboli zarátané obete, ktoré našli záchranári v meste Sendai, pričom ich počet je podľa informácií miestnej polície 200 až 300. Podľa niektorých informácií je nezvestných až niekoľko desiatok tisíc ľudí. Zemetrasenie zničilo podľa posledných údajov 12 250 domov. Japonsko aj celý svet sa momentálne najviac obáva vývoja situácie v jadrovej elektrárni, ktorá bola zemetrasením poškodená. Podľa pôvodných informácií bol zničený vonkajší plášť jedného z reaktorov a nefunguje chladiaci systém, objavili sa však už aj informácie o čiastočnom roztavení samotného reaktora, čo by mohlo podľa odborníkov znamenať tragédiu podobnú Černobyľu.

AUSTRÁLIA: Chceme od Japonska viac informácií

Austrália v nedeľu ráno vyzvala japonskú vládu, aby jej poskytla presnejšie informácie o situácii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, ktorú poškodilo piatkové zemetrasenie. Informácie o najnovšom vývoji sú totiž chaotické a svet nevie, čo môže ďalej očakávať. Americkí odborníci už varovali aj pred opakovaním tragédie podobnej Černobyľu. Austrálsky minister zahraničných vecí Kevin Rudd vyhlásil, že síce nechce zbytočne vyvolávať poplach v spoločnosti, ale situácia dospela do bodu, keď sú potrebné z japonskej strany detailné informácie. „My, ako aj celé medzinárodné spoločenstvo, potrebujeme presné informácie o aktuálnom stave reaktorov,“ nabáda Rudd Tokio.

K chaosu v informáciách prispeli aj vyjadrenia japonského veľvyslanca pre televíziu CNN. „Došlo tam k čiastočnému roztaveniu palivovej tyče, k roztaveniu palivovej tyče. K čiastočnému roztaveniu. Ale nič také ako celý reaktor roztavený,“ vyhlásil veľvyslanec Ičiro Fudžisaki, čím len zvýšil neistotu a dohady o tom, že informácie o situácii v elektrárni nevychádzajú na verejnosť tak, ako by mali.

Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP

JAPONSKO: Počet obetí v prefektúre Mijagi môže presiahnuť 10 000

Počet obetí piatkového zemetrasenia môže iba v prefektúre Mijagi, ktorá je jednou z najviac postihnutých, presiahnuť 10 000. V nedeľu to uviedol policajný hovorca prefektúry Go Sugawara. Z celkového počtu 801 dosiaľ potvrdených obetí zemetrasenia a tsunami pochádzalo z Mijagi 379. Podľa policajného šéfa prefektúry Naota Takeučiho „niet pochýb, že počet obetí presiahne 10 000“. K oficiálne potvrdeným obetiam úrady zatiaľ nepripočítali 400 až 500 ľudí, ktorých našli záchranári v sobotu mŕtvych v dvoch mestách na severe Japonska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kevin Rudd