BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) protestuje voči vyhláseniam ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera o tom, že sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri majú o 222 mil. eur nižšie dôchodkové úspory v porovnaní so sumou, ktorú na svoje účty vložili.
„Poistenci v doterajšom období vložili do druhého piliera odvody vo výške 5,7 miliardy eur. Majetok správcovských spoločností je však pod 5,5 miliardy eur,“ povedal minister práce v nedeľnej diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.
ADSS však uisťuje sporiteľov, že súčasná hodnota ich majetku vo fondoch je vyššia ako hodnota nimi odvedených príspevkov. „Informácia je mylne prezentovaná ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny v televíznych diskusiách,“ tvrdia dôchodkové spoločnosti.
Správcovia penzijných úspor zároveň považujú za nesprávne aj údaje uvedené v letáku Sociálnej poisťovne s názvom Ako ďalej v dôchodkovom sporení. „Autor letáku pravdepodobne neodrátal objem príspevkov, ktoré sa vrátili Sociálnej poisťovni počas otvorení systému, rovnako ako aj výplaty pozostalým,“ uvádza ADSS.
„Trváme na správnosti poskytnutých údajov. Finančne nákladnú kampaň dôchodkových správcovských spoločností, ktorá trvá už niekoľko týždňov a v týchto dňoch sa podľa ich vlastných slov opäť zintenzívnila, nebude Sociálna poisťovňa akýmkoľvek spôsobom komentovať,“ reagoval na výhrady dôchodkových spoločností hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Dôchodkovým správcovským spoločnostiam sa však nepozdáva ani zjednodušenie a paušalizácia tvrdenia, pre koho sa sporiť v druhom pilieri oplatí, ktoré zaznelo z úst exministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála. Ten v diskusii uviedol, že v druhom pilieri by mal zostať ten sporiteľ, ktorý má priemerný, resp. nadpriemerný príjem alebo očakáva, že sa jeho príjmy zlepšia.
Z hľadiska veku by podľa Mihála mali v druhom pilieri zostať mladší ľudia. „Naopak, čím starší ľudia blížiaci sa k dôchodkovému veku, tak v druhom pilieri by byť nemali,“ uviedol exminister. „Sociálna poisťovňa už dnes vytvára aj bez vplyvu druhého piliera deficit vo výške približne 900 miliónov eur. Predstavuje to približne 20 percent z celkového objemu vyplácaných dôchodkov, na ktoré si štát musí požičiavať alebo ich pokryť z iných zdrojov,“ tvrdí asociácia.
Ak by poisťovňa podľa asociácie vyplácala dôchodky v takej výške, v akej by jej to umožňovali vybrané príspevky, musela by znížiť teraz vyplácané dôchodky o 20 percent.
Odporúčania na základe porovnania výhodnosti prvého a druhého piliera budú mať podľa ADSS zmysel až vtedy, keď prvý pilier bude nastavený tak, aby bol dlhodobo udržateľný. „Ide o parametre, ako sú výška dôchodku, jeho valorizácia, odchod veku do dôchodku či nastavenie hodnoty osobného mzdového bodu,“ upozorňujú penzijné spoločnosti. Akúkoľvek paušalizáciu pri porovnávaní výhodnosti dvoch pilierov podľa veku alebo výšky príjmu preto považujú za nenáležitú a nesprávnu.
„Veríme, že všetky pozitívne zmeny, ktoré priniesla do druhého piliera ostatná novela zákona, mu dokážu vrátiť dôveru sporiteľov a posilniť jeho stabilitu. Prvý a druhý pilier si nemajú navzájom konkurovať, ale dopĺňať sa, preto akékoľvek nesprávne a skresľujúce informácie považujeme za škodlivé“, uzatvára podpredseda ADSS Jozef Paška.