BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ (KDH) je sklamaný postupom slovenských orgánov v prípade výstavy Human Body, ktorá bola v Bratislave od augusta do decembra 2012.
Je nespokojný s odpoveďami ministerstva vnútra a generálnej prokuratúry v súvislosti s výstavou.
Zaslal preto ministrovi druhú verejnú interpeláciu a druhú verejnú otázku zastupujúcemu generálnemu prokurátori SR vo veci ich zistení o výstave Human Body (Ľudské telo), informoval agentúru SITA hovorca KDH Matej Kováč.
Figeľ je sklamaný postupom slovenských orgánov v prípade výstavy Human Body. „Som sklamaný zo spôsobu, akým sa ministerstvo vnútra a generálna prokuratúra postavili k problematike rešpektovania ľudskej dôstojnosti a k vážnym podozreniam, že dochádza k porušovaniu ľudských práv, osobitne práv väzňov svedomia z Číny,“ uviedol.
Novela zákona o sporných výstavách
Tento rok chce preto pripraviť novelu príslušného zákona, ktorý by umožnil samospráve odmietnuť eticky sporné výstavy. „Príslušné štátne inštitúcie, napriek kvalifikovaným podnetom od viacerých občanov, ako dokazuje aj prípad výstavy Human Body, sa správajú často alibisticky a bez skutočného záujmu riešiť vážne problémy, ktoré súvisia s ľudskými právami,“ uvádza Figeľ.
Figeľ v liste ministrovi vnútra upozorňuje, že slovenské orgány nezisťovali informovaný súhlas darcov tiel, ktorý mali žiadať podľa našej platnej legislatívy.
Podľa neho napriek tomu, že slovenské orgány zistili, že vystavované telá pochádzajú z Dalian Medical Univerzity v Daline, ktorej bývalý vedúci oddelenia anatómie Sui Hongjin sa podľa medzinárodnej správy podieľal na obchode s ľudskými telami, nepodnikli nič, aby ozrejmili tieto okolnosti a zabránili pravdepodobnému porušeniu našich medzinárodných záväzkov.
Výzva poslancov podpredsedovi vlády
V liste zastupujúcemu generálnemu prokurátorovi Figeľ konštatuje, že prokuratúra vôbec neodpovedala na otázku porušovania našich medzinárodných ľudsko-právnych záväzkov a o vážnych podozreniach, že v prípade vystavovaných tiel v bratislavskej Inchebe išlo aj o čínskych väzňov svedomia.
Figeľ podpísal aj výzvu poslancov NR SR adresovanú podpredsedovi vlády a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavovi Lajčákovi, ktorý 15. februára 2013 prijme podpredsedu čínskej vlády Liang-jua Chueja, aby na stretnutí s ním rokoval aj o otázke ľudských práv a okrem iného požiadal o prepustenie právnika Kao Č‘-šenga.