BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Poskytovanie eurofondov pre malých a stredných podnikateľov je vraj ohrozené. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede poslanec NR SR za stranu Smer-SD a bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, Brusel sa už začína zaujímať o problémy v Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME). „Nech nechá pani premiérka Radičová ukončiť trestné konanie a nech neupozorňuje Brusel. Hrozí zastavenie čerpania eurofondov pre malých podnikateľov a živnostníkov. To znamená, že budú pozastavené všetky projekty, ktoré už bežia a ktoré sa majú realizovať. Budú pozastavené aj eurofondy pre projekty, ktoré nemajú s touto kauzou nič spoločné,“ zdôraznil Jahnátek.
Podľa bývalého ministra premiérka Iveta Radičová ukázala v tejto kauze svoju slabosť a nekompetentnosť. Podľa neho sa totiž v agentúre nič nekoná ani po uplynutí jej termínu. „Pani premiérka veľmi stíchla v tejto téme. Podriadení jednoducho ignorovali tieto pokyny a mne to dáva jediný záver, že pani premiérka je slabá, rozpráva veci, ktorým nerozumie a určuje úlohy, ktoré sú nerealizovateľné. Čiže nemá elementárnu znalosť v problematike, ku ktorej sa s plnou vážnosťou vyjadruje,“ dodal Jahnátek. Podľa neho premiérka otvorila kauzu v národnej agentúre len aby zakryla kauzu „Hayekovci“, a nariadila zrušenie agentúry, aby „zakryla všetky stopy po zodpovednosti jej kolegu Mikloša“.
Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania možno napokon nezrušia. Po pondelňajšom rokovaní tripartity to pripustil minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov. „Veľmi skoro z mojej strany prejudikovať ďalší vývoj, ale pripúšťam aj túto možnosť, že na základe naozaj nepriestrelných argumentov proti zrušeniu tejto agentúry napokon dospeje vláda k tomu, že agentúra zrušená nebude,“ povedal po rokovaní sociálnych partnerov.
Minister Miškov má pripraviť plán likvidácie agentúry pre rozvoj podnikania do 15. októbra tohto roku. Podľa šéfa rezortu hospodárstva to však nie je ľahká úloha. „Nie je to také jednoduché, ako sa to možno na prvý pohľad javilo, alebo ako to bolo prezentované. Vzhľadom na to, že sú tam rozbehnuté projekty, aktivity, sú tam eurofondy, to znamená, že NADSME je aj implementačnou agentúrou pre eurofondy. Presunutie niektorých týchto aktivít bude náročné,“ konštatoval Miškov. Podľa Jahnátka sa minister Miškov správa v tejto kauze rozumne. „Musím súhlasiť s postojom ministra Miškova, ktorý v celej kauze z celej tej vládnej garnitúry ako jediný vystupuje kompetentne a s plnou vážnosťou rieši všetky problémy, ktoré sú v agentúre,“ uviedol Jahnátek.
V pondelok sa na pôde rezortu hospodárstva konalo stretnutie zástupcov Združenia podnikateľov Slovenska a Slovenského živnostenského zväzu, ktoré taktiež pôsobia v orgánoch agentúry, s ministrom Miškovom. „Účastníci stretnutia sa zhodli, že jednostranné vystúpenie ministerstva hospodárstva a výstavby z Národnej agentúry pre malé a stredné podnikanie by viedlo k škodám vo výške viac ako 200 mil. eur,“ informoval v pondelok rezort hospodárstva. Všetci zúčastnení sa zhodli na tom, že je potrebné vyvodenie zodpovednosti skutočných vinníkov za súčasný stav v agentúre, vykonať nápravu chýb spôsobených v minulosti a zabezpečiť kontinuitu funkčných nástrojov podpory malým a stredným podnikateľom.
Súčasná vláda sa rozhodla zlikvidovať činnosť Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania na svojom poslednom rokovaní. Urobila tak potom, čo na problém s pravdepodobne nezákonným rozdeľovaním finančných prostriedkov v agentúre upozornilo súčasné ako aj minulé vedenie ministerstva hospodárstva. Ako minulý týždeň informoval štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a výstavby SR Martin Chren, v súčasnosti existuje podozrenie, že agentúra nezákonne rozdelila spriazneným firmám 13,5 mil. eur. Podľa rezortu hospodárstva štát v súčasnosti nemá dosah na zhruba 30 mil. eur, ktoré poskytol agentúre pre rozvoj podnikania. Ešte pred likvidáciou agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania má minister za úlohu vykonať v jej orgánoch personálne „zemetrasenie“.
Združenie podnikateľov Slovenska ako aj Slovenský živnostenský zväz ako zakladajúci členovia Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania nesúhlasia s jej zrušením. „Obe organizácie považujú toto rozhodnutie za čisto politické, unáhlené a čo do dôsledkov nepremyslené gesto, ktoré nerieši problém pochybného investovania finančných prostriedkov, a ktoré poškodzuje malých a stredných podnikateľov na Slovensku,“ reagovali na kroky vlády, ktorá sa rozhodla ukončiť činnosť agentúry. Podnikatelia a živnostníci, ktorí sú zastúpení v orgánoch agentúry, vidia hlavnú príčinu vzniknutých problémov v spôsobe nastavenia fondov rizikového kapitálu a ich zmluvných vzťahov s Fondom fondov, dcérskou spoločnosťou NADSME.
SITA