BRNO 6. marca (WEBNOVINY) – Slovenský a český prezident si v stredu v Brne navzájom odovzdali najvyššie štátne vyznamenania.
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič bol ocenený Radom bieleho leva prvej triedy za zvláštne zásluhy v prospech Českej republiky.
Odchádzajúci prezident Českej republiky Václav Klaus dostal najvyššie slovenské vyznamenanie Rad bieleho dvojkríža prvej triedy. Zásluhy odchádzajúceho českého prezidenta Václava Klausa na pokojnom rozpade Československa ocenil slovenský prezident Ivan Gašparovič v krátkom prejave po tom, čo si obaja navzájom odovzdali najvyššie štátne vyznamenania.
“Chcel som vzdať úctu tým, ktorí sa o to zaslúžili,” povedal. Slávnostný akt sa symbolicky uskutočnil v brnianskej vile Tugendhat, v ktorej v roku 1992 prebiehali rokovania o rozdelení Československa medzi Klausom a vtedajším slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom.
Česká vláda udelenie radu schválila pred týždňom, o deň neskôr tak urobila aj kancelária slovenského prezidenta. Prezidenti si mali vyznamenania vymeniť počas minulotýždňovej Klausovej návštevy v Bratislave, slávnostný akt však nakoniec odložili.
Obrazom: Vzájomné odovzdávanie ocenení
Udelenie českého Radu Bieleho leva považuje Gašparovič za vyjadrenie “vzájomnej úcty a porozumenia ako aj za ocenenie spolupráce v prospech oboch národov”. “Cítim to ako poctu za zhodnotenie dvadsaťročnej práce,” povedal Gašparovič.
Klaus, ktorého druhé funkčné obdobie sa končí zajtra, vyjadril potešenie nad udelením najvyššieho slovenského vyznamenania, pretože ho dostal od “krajiny, ktorú má rád a ktorú sa snažil vždy podporovať”.
Najvyššie české štátne vyznamenanie dostávajú ľudia, ktorí sa obzvlášť vynikajúcim spôsobom zaslúžili o Českú republiku. Držiteľom tohto vyznamenania je napríklad britská kráľovná Alžbeta II., španielsky kráľ Juan Carlos I., či bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac. Rovnaké vyznamenanie ako Klaus dostal v roku 2003 aj jeho predchodca v kresle českej hlavy štátu Václav Havel.
Ceremónia sa konala v historicky známej vile Tugendhat v Brne, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO. V tejto funkcionalistickej vile v lete 1992 rokoval Klaus s vtedajším slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom o rozdelení Československa.