Bratislava, 27. októbra 2016 – Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, aby verejnosti sprístupnili svet digitálnych technológií a najmä jeho výdobytky v podobe digitálnych služieb spoločnosti. Ťahákom bude Dátová revolúcia v medicíne a zaujímavé budú diskusie o verejnom obstarávaní, ochrane osobných údajov a bezpečnosti, efektívnej verejnej správe, či elektronickom zdravotníctve. Kam budú smerovať online platformy ako Uber a Airbnb a ako sa ich dotkne európska regulácia? Nazrieme, ako funguje správa daní a poplatkov v Holandsku, súdny manažment v Česku, mapové služby v Nórsku, inovatívny vedecko-technologický park Sophia Antipolis vo Francúzsku a od vyslancov z EK sa dozvieme, ktoré aspekty vládnej moci musí Slovensko posilniť, aby urýchlilo svoju reformu verejného obstarávania.
Čím sú technológie sofistikovanejšie, tým jednoduchšie a intuitívnejšie by malo byť ich používanie, aby mohli preniknúť a byť užitočné v každej oblasti nášho života. Slogan Make IT Easy („sprístupnime IT pre užívateľov“, či „v jednoduchosti (IT) je krása“) bude sprevádzať 15. ročník medzinárodného kongresu ITAPA. A práve aktuálnu víziu sprístupňovania digitálnych technológií a služieb širokej verejnosti predstaví v úvode ITAPA podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a šéf rovnomenného úradu Peter Pellegrini.
Podujatie je plné zvučných mien, ktoré prinášajú technologické novinky, a čo je zaujímavé – nejde len o IT expertov. Autor rešpektovanej knihy Pieter Cullis, riaditeľ Inštitútu lekárskych vied Univerzity v Britskej Kolumbii a špičkový odborník na oblasť personalizovanej medicíny ponúkne na ITAPA realistickú predpoveď absolútnej zmeny zdravotnej starostlivosti už v blízkej budúcnosti. Diagnostika ochorení sa čoskoro navždy zmení – cieľom revolučnej medicíny je predpovedať choroby ešte predtým, než sa objavia jej symptómy, a to synergiou využitia informácií z genetického profilu jednotlivcov a možností, ktoré prinášajú digitálne technológie pri analýze obrovského množstva dát. Predídeme lekárskym omylom, liečba bude individualizovaná, skorá a cielená, s oveľa nižším použitím medikamentov. Medicína sa úplne zmení pre lekárov aj pacientov. Dožijeme sa v zdraví 150 rokov či viac?
Medzi najlepšie tradície kongresu patrí predstavenie príbehov úspešných krajín či regiónov. Švajčiarsky kantón Ženeva na čele s kancelárkou Anja Wyden Guelpou je vzorom modernej občianskej demokracie, kde nové služby pribúdajú ako huby po daždi. Zavádza elektronické hlasovanie do volieb či referend a aj v rôznych ďalších oblastiach zvyšuje silu verejnej mienky a hlasu občanov práve vďaka účinným a jednoduchým IT aplikáciám.
Podľa profesora Allali Mansoora Ahmeda z exotického Bahrajnu, krajiny z top 5 štátov s najrozvinutejším eGovernmentom v Ázii, štátna správa by mala prihliadať na vytváranie e-stratégií a budovať IKT kapacity tak, aby sa zlepšili technologické zručnosti chudobných ľudí a uľahčila sa ich integrácia do ekonomiky. Na príklade arabských krajín uvidíme, ako sa dajú budovať systémové vzťahy medzi jedincami, skupinami, firmami a inštitúciami tak, aby bol výsledkom ekonomický rast a znižovanie chudoby.
Z Ukrajiny priletí na ITAPA bývalý podpredseda vlády a minister financií SR Ivan Mikloš, ktorý v súčasnosti pôsobí na pozícii hlavného ekonomického poradcu ukrajinského premiéra a spoluvedie strategickú skupinu na podporu ukrajinských reforiem. Svojimi skúsenosťami prispeje do sekcie venovanej efektívnej verejnej správe a pred záverečným diskusným okrúhlym stolom v prednáške na výsostne aktuálnu tému „Európa na rázcestí: ktorou cestou sa vyberieme?“ rozoberie ekonomické pozadie súčasnej krízy hodnôt a dôvery, nárastu populizmu, izolacionizmu, nacionalizmu, xenofóbie a antisystémových hnutí v Európe. Ako sa globálna ekonomická kríza a spôsob, akým bola vyriešená, podieľala na vzniku dnešnej situácie? Čo treba robiť, aké sú alternatívy, kde sa tu nachádza a kde asi skončí Slovensko?
Digitalizácia nezadržateľne preniká už aj do rozhodovania politikov. Nové technológie vytvárajú veľké množstvo dát vhodných na analýzu a nastavenie správnych stratégií vo verejnej politike. Vieme tak dostať predpoveď v reálnom čase, namiesto čakania na oficiálne štatistiky a lepšie porozumieť aj nepríjemným sociálno-ekonomickým problémom. O svoj pohľad na to, čo môžeme urobiť, aby sme lepšie využili tento ohromný potenciál a vytvárali oveľa lepšie a adaptívnejšie verejné stratégie, sa s nami už v úvode kongresu podelí Vladimír Šucha, generálny riaditeľ Spoločného výskumného centra EK a zároveň druhý najvyššie postavený Slovák v Bruseli.
Takmer stovku nesmierne zaujímavých prezentácií a diskusií na tému digitalizácia spoločnosti prinesie už 15. ročník vrcholného medzinárodného kongresu ITAPA.
Viac informácií, program, registrácia a akreditácia na www.itapa.sk